Piyasalar

14 Ekim 2015, Çarşamba tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Şube Müdürlüğü Sınavı ve Düşündürdükleri

5 Nisan 2010 02:14 tsi
Şube Müdürlüğü Sınavı ve Düşündürdükleri Eğitim sendikaları tarafından kamuoyuna Milli Eğitim Bakanlığının Şube Müdürlüğü sınavını kısa süre içinde gerçekleştireceği duyuruldu.

Sendikalar bu haberi söz konusu bakanlığın açıklamalarına dayanarak yapmışlardır. Fakat görüleceği üzere yapılacağı söylenen sınav için somut adım atılmamıştır. Acaba kamuoyu oyalanmaya mı çalışılmaktadır? Kaldı ki sınav bu şekliyle yapılırsa hak kayıplarına neden olacak; konu yargıya taşınacaktır…

2000 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı Şube Müdürlüğü sınavı yapmamakta; bu kadroları vekâleten doldurmaktadır. Danıştay 2. dairesi 2009/602 esas sayılı ve 12.05.2009 tarihli kararı ile Şube Müdürlüğü ibaresinin yürürlüğünü durdurmuştur. Kısaca Danıştay verdiği kararla; sınavsız Şube Müdürü atamalarını hukuken imkânsız hale getirmiştir.

Bu yazımızda ki Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliği: Milli Eğitim Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğini; Başbakanlık Yönetmeliği: Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliği anlatmaktadır.

1) Görevlendirme Şube Müdürleri:

Bu kişilere vekil şube müdürleri de denilebilir. Maalesef MEB in şube müdürlüğü kadrolarının büyük oranı vekâleten doldurulmaktadır. Geçici görevlendirilen bu kişiler; asaleten görev yapan bir okul müdürünün, müdür yardımcısının, öğretmenlerin, kısaca eğitim çalışanlarının amiri olma hevesine kapılabilmektedirler. Bu ise kurumun saygınlığını azaltmakta, eğitimcilerin çalışma motivasyonunu bozmaktadır. Her ne kadar vekiller asillerin tüm haklarına sahiptir kuralı bulunsa da; bu kişilerin büyük çoğunluğu asaleten şube müdürlüğü kadrolarına atanma şartlarına sahip olmadığından hukuksal anlamda asil şube müdürlerinin haklarına sahip değildirler. Çünkü bir göreve vekâlet eden kişi o kadroya asaleten atanma şartlarına sahip olmalıdır. Bu bağlamda görevlendirme şube müdürleri eğitim personeline sicil, soruşturma, ceza v.s. gibi yaptırımları uygulayamazlar, uygulamaları ise usulen yanlıştır ve yok hükmündedir.

2) Başbakanlık Yönetmeliği:


Bu konuyu daha önceki yazımızda incelemiştik. Yazı için TIKLAYINIZ. Başbakanlık Genel Yönetmeliği değişmiş bu değişikliklerin olumlu ve olumsuz yönlerini de yazımıza taşımıştık. Başbakanlık Yönetmeliği bu haliyle eşitliği bozacaktır. Takdir ve teşekkür bahsi ise tek kelimeyle faciadır. Ödüllerin hukuka uygun bir kriter olmadığını hak edene değil benim adamım anlayışıyla dağıtıldığını herkes bilmektedir.

Görevde yükselme sınavında ödüllerin kullanılması kamu vicdanını yaralamaktadır. Fakat ilgili yönetmelik değişikliğine hiçbir sendikadan ses çıkmamış, eleştirilerini kamuoyuyla paylaşmamışlardır. Yönetmeliğin hukuksal anlamda düzeltilmesi açısından ise süre dolmaktadır. Çünkü yönetmelik 12.03.2010 tarihli Resmi Gazete de yayımlanmıştır. Burada sendikalardan kastımız sadece Eğitim Sendikaları değildir; unutulmamalıdır ki tüm kurumlar Görevde Yükselme Yönetmeliklerini Başbakanlık’ın Yönetmeliğine göre düzenleyeceklerdir. Genel Yönetmelik maalesef ön seçim getirmekte; adayların tümünün değil takdir hakkıyla seçilenlerin(3 katı) yükselme sınavına girebilmesinin kapısını aralamaktadır. Buda aynılar arasında eşitsizlik yaratacaktır.

3) Milli Eğitim Bakanlığı Yönetmeliği:


MEB in Yönetmeliğini ve Ek–1 formunu daha önceki yazımızda incelemiştik. Yazı için TIKLAYINIZ. Şube Müdürlüğü sınavına girecekler unutmamalıdır ki; MEB in hali hazırdaki yönetmeliği Başbakanlık Yönetmeliğine artık uymamaktadır. Buda MEB in görevde Yükselme Yönetmeliğini değiştireceği anlamına gelmektedir. Fakat MEB Başbakanlık Yönetmeliğini temel alacağından sınava girmeyi düşünen çoğu aday sınava giremeyecektir. MEB elindeki fırsatı iyi kullanmalı gerçek anlamda haksızlığa fırsat vermeyecek düzenlemeler yaparak vekâlet bolluğunun yaşandığı sistemini rayına sokmalıdır.

4) Ödüller Konusu:

Bu ödüllerin verilmesine dayanak olacak hiçbir objektif kıstas bulunmadığı gibi ödüllerin verilmesi yazılı ve nesnel kurallara da bağlı değildir. Bu ödüllerin verilmesinde tamamen öznellik ve keyfilik söz konusu olup, tarafsızlıktan ve nesnellikten uzaktır.   Maalesef; ödüller mutlak takdirle dağıtılmaktadır.

Ödül komisyonlarına üye olan kişiler ileride kendilerine rakip olabileceği düşüncesiyle kaliteli, azimli, okuyan, araştıran, kendini yenileyen insanlara bu ödüllerin verilmesini engelleyebilmektedirler. İstedikleri kişilere ise tabiri caizse şeker dağıtır gibi ödül vermekte ya da verdirmektedirler. Müdürlük ve müdür yardımcılığı sınavlarından sonra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı teşkilatlarda kaç ödül verilmiştir? Bu sorunun cevabı bile ödüllerin objektif bir kriter olamayacağının göstergesidir. Bir kurumda ocak ayında kaymakam(amir) takdiri alan bir çalışana aynı kaymakam(amir) şubat ayında teşekkür verebilmektedir; hatta vermektedir. Türkiye’de bu şekilde verilen ödüller ilgililerce öğrenilebilir.1 ay arayla verilen ödüllerin objektiflikle alakasız olduğunu tartışmak bile yersizdir. Özellikle bu ödüllere layık görülenlerin MEB de görevlendirme olarak çalışan personel olması düşündürücüdür.

5) 3 Katı Aday Tespiti:

Ek–1 formuyla 3 katı aday seçilecek ve bu adaylar sınava girebilecektir. İsteyen adayların sınava girmesinin engellenmesinin yanlış olduğu açıktır. Örneği de bulunmamaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durum idarenin takdir hakkını sınırsızlaştıracak; aynılar arasında eşitsizliğe yol açacaktır. MEB in Yönetmeliğine göre 3 yıllık öğretmenler sınava girebilecektir fakat bu uygulamada mümkün değildir. Hangi 3 yıllık öğretmen Ek–1 denilen forma göre hesaplanacak puanlama da sınava girme hakkını elde edebilecektir? Kanımızca hiçbiri…

En az 3 yıl öğretmenlik ve 1 yıl asaleten idarecilik yapan tüm eğitimciler sınava alınabilir ya da şartlar buna benzer şekilde düzenlenebilir. Görevde yükselme sınavının genel olmasının gerekliliği açıktır. Genel sınav yapılmaması durumunda hak kayıpları oluşacaktır. Bireysel anlamda hak arayamayan(maalesef) eğitimcilere bu konuda sendikaları yardımcı olmalıdır.

6) Görevde Yükselmeye Tabi Kadrolar:


Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğine göre Şube Müdürlüğü kadrosu görevde yükselmeye tabi iken il ve ilçe Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kadroları sayılmamıştır. Bu kadrolarında yasal düzenleme yapılarak Görevde Yükselmeye Tabi kadrolar içine alınması gerekmektedir. Bu kadrolardan sadece il Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosuna yapılacak atamalar idarenin takdirine (belli şartları sağlamak ve belirtilmek şartıyla) bırakılabilir fakat diğer kadrolara sınavsız atamaların önü kesilmelidir.

İllerden gelen haberlere göre sessizce bu kadrolara atama yapılmaktadır(76. madde). Yapılan bu atamalarda duyuru yapılmamakta isteyen adayların başvuruları alınmamaktadır. Daha da önemlisi atamalar önceden belirlenen kriterlere bağlı olmamaktadır. Bu ise yapılan atamaların iptaline sebep olabilecektir. Kamuoyu bu tür atamaların İPTAL olduğunu görmüştür.76. madde iptalleri hafızalarda tazeliğini korumaktadır. Eğitimcilerin ve sendikaların sadece okul müdürlüğü ve müdür yardımcılığı için hakkaniyet mücadelesi vermeleri eksiktir; asıl olan üst kadrolara yapılacak atamalarda hakkaniyet ölçüsünün yani sınavlı atamaların yapılmasıdır. Bu mücadele içinde geç kalınmış değildir.

 Hakkaniyetin tüm sisteme egemen olması; geçici görevlendirmelerin son bulması dileğiyle.
 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  21810 µs