Piyasalar

9 Ekim 2015, Cuma tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Türkiye'de Almanca Eğitim Veren Okullar Var

30 Mart 2010 00:28 tsi
Türkiye'de Almanca Eğitim Veren Okullar Var Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi gibi okulların Almanca eğitim verdiklerini belirterek, ''Türkiye'deki bu atılan adım, onlarca yıl önce atılmış bir adım ve aynı, benzer statüde adımların A

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de Alman Lisesi, Avusturya Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi gibi okulların Almanca eğitim verdiklerini belirterek, ''Türkiye'deki bu atılan adım, onlarca yıl önce atılmış bir adım ve aynı, benzer statüde adımların Almanya'da atılabileceği noktasında Bayan Merkel'den bunu duymak beni ayrıca mutlu etti'' dedi.

Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Rusya'nın başkenti Moskova'nın metrosunda bu sabah meydana gelen iki ayrı patlamada 40'a yakın Rus vatandaşın öldüğünün söylendiğini belirten Erdoğan, ''Buradan Rus halkına, Türk halkının başsağlığı dileklerini iletmek istiyorum. Teröre yönelik ve terör anlamı taşıyan bu tür girişimlerin herhangi bir fayda getirmeyeceği açık ortadadır. Zira terörle mücadele içerisinde olan bir ülke olarak bizler de her zaman olduğu gibi bu basın toplantımızda da teröre karşı ortak bir mücadele platformunun içinde her zaman varız, bu mücadelenin aynı şekilde, aynı kararlılıkla ulusal bazda çıkarılarak, uluslararası bazda devam ettirilmesinin gerekli olduğu inancındayız'' diye konuştu.

Erdoğan, Almanya'da geçtiğimiz Eylül ayında yapılan genel seçimler sonrasında Merkel'in Türkiye'yi ilk kez ziyaret ettiğini belirten Erdoğan, bundan önceki ziyaretin yaklaşık 4 yıl önce olduğunu anımsattı.

İki ülke arasındaki karşılıklı üst düzey ziyaretlerden farklı bir mutluluk duyduklarını dile getiren Erdoğan, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi.

Erdoğan, iki dost ve müttefik ülkenin Başbakanları olarak yaptıkları görüşmenin çok faydalı olduğuna inandığını belirterek, ''Türkiye-Almanya ikili ilişkilerini yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konular üzerinde kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunduğumuz gibi, aramızdaki ikili ilişkilerin gelişmesine yönelik, siyasi, askeri, ticari kültürel, bunları da görüşme fırsatı yakaladık'' dedi.

İki ülke arasındaki dostane bir seyir izleyen ikili ilişkilerin, tüm alanlarda geliştiğini gördüklerini ifade eden Erdoğan, mevcut işbirliğinin her alanda daha da güçlenmesi noktasında neler yapılabileceği konularını da değerlendirdiklerini anlattı.

-TÜRK VATANDAŞLARININ ALMAN TOPLUMUNA UYUMU-

Merkel ile Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren konuları ve Türk vatandaşların Alman toplumuna entegrasyonu konusunu da değerlendirme fırsatı bulduklarını belirten Erdoğan, ''Vatandaşlarımızın kendi kültürlerini koruyarak Alman toplumuna uyum sağlamaları için her iki tarafın da önemli görevler üstlenmesi gerektiğine olan düşüncelerimizi karşılıklı paylaştık'' diye konuştu.

Türkiye'nin Almanya ile ilişkilerinde gösterdiği kolaylaştırıcı ve yapıcı adımların aynısını Almanya'dan beklediklerini dile getiren Erdoğan, ''Bu konuda da aynı iradeyi sayın Şansölye'den görmek beni memnun etti'' dedi.

Avrupa Birliği ilişkilerinin de görüşme gündeminde yer aldığını bildiren Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik konusunda sağlam adımlarla ilerlediğini söyledi. Erdoğan, Almanya'nın dönem başkanlığında 3 faslın açıldığını, çevre konusundaki fasılda Almanya'nın verdiği desteğin herkesin malumu olduğunu belirtti.

Başbakan Erdoğan, ''Türk-Alman ilişiklerinin köklü tarihinden de yararlanarak, Almanya'nın diğer AB üyelerine de örnek olacak şekilde özellikle inanıyorum ki bu sürece yönelik eğitim alanında -ki yarın Türk-Alman Üniversite'sinin Parlamentomuzdan geçeceğine inanıyorum- ve bu arada Anadolu yakasında Beykoz tarafında da üniversitenin yapımına yönelik alt yapı çalışmalarını bitirdik'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Ülkemizde, gerek Alman Lisesi, gerek Avusturya Lisesi, gerek İstanbul Erkek Lisesi gibi liselerimiz Almanca eğitim veren liselerimiz. Bunun yanında Anadolu liselerimizde yine Almanca dilini öğrenmek mümkün ve bunun eğitim öğretimi yapılıyor ve normal liselerde de bunlar var. Türkiye'deki bu atılan adım zaten Türkiye-Almanya arasında özellikle gençlerimizin Almanca öğrenmesi noktasında çok çok önemli, onlarca yıl önce atılmış bir adım. Ve aynı statüde, benzer statüde adımların Almanya'da atılabileceği noktasında Bayan Merkel'den bunu duymak beni ayrıca mutlu etti.''

-ÖNDE GELEN EKONOMİK ORTAK-

Almanya'nın Türkiye'nin önde gelen ekonomik ortaklarından olduğunu vurgulayan Erdoğan, iki ülke arasında stratejik ortaklık modelini geliştirmek için de adımlar atıldığını söyledi.

''3 bini aşkın girişimcisinin Türkiye'de olduğu bir Almanya ile bu alanda atacağımız adımlar şüphesiz ki her iki ülkenin de faydasına olacaktır'' diyen Erdoğan, Merkel'e bu ziyaretinde çok sayıda iş adamının eşlik etmesinin de bunun bir başka göstergesi olduğunu belirtti.

Erdoğan, Merkel ile yarın İstanbul'da iş konseyinde bir arada olacaklarını ve iş adamlarına hitap edeceklerini anımsattı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2008 yılında 23 milyar avroya ulaştığını, küresel ekonomik kriz nedeniyle bu rakamın 2009'da düşüş gösterdiğini anlatan Erdoğan, bu yılın Ocak-Şubat döneminde toparlanmanın ilk işaretlerinin alındığını ve Almanya'ya ihracatın yüzde 16 oranında artış gösterdiğini kaydetti.

Türkiye'de yatırım yapan Alman şirketlerine teşekkür eden Erdoğan, ''Görüşmemizde ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için mevcut potansiyelden daha fazla yararlanmamızın gereği üzerinde de ısrarla durduk. İnanıyorum ki yarın İstanbul'da sektörel bazda işadamlarımızın birbirleriyle de görüşmeleri olacak. Diğer taraftan başta Kıbrıs olmak üzere uluslararası toplumun gündeminde yer alan bölgesel konularda da Sayın Şansölye ile kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunduk'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, terörizmle mücadele konusunda değerlendirme fırsatı bulduklarını, Merkel'in de bugüne kadar olan kararlılıklarının aynı şekilde devam edeceğini ifade ettiğini aktardı.

Merkel'in ziyaretinin yarın kültürel anlamda önemli boyutu olacağını söyleyen Erdoğan, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle Alman Başkonsolosluğu'nda, Almanya'dan gelen sanatçıların yapacakları sunumu birlikte izleyeceklerini de ifade etti.

***

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'a bugüne kadar iki kez yaptırım uygulandığını anımsatarak, ''Fakat yaptırım uygulama kararını alan ülkelerin yaptırımı deldiklerini gördük ve yaptırım yolunun sağlıklı olmadığı inancındayım, inancındayız. Ve diyoruz ki bunu diplomasiyle çözelim. En isabetli yol diplomasi'' dedi.

Başbakan Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak basın toplantısının ardından ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir yabancı gazetecinin görüşmelerde İran'a ilişkin yaptırım konusunun ele alınıp alınmadığını sorması üzerine Başbakan Erdoğan, İran ile Türkiye'nin durumunun diğer dünya ülkelerinden çok farklı olduğunu söyledi. İki ülke arasında 380 kilometrelik bir sınır ve asırları yakalayan bir dostluk bulunduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Şu anda da bizim için önemli bir ortak hele hele enerji konusunda. Enerji konusunda Rusya'dan sonra ikinci ortak. Bu ilişkilerimizi değerlendirirken bunu gözardı etmemek gerekiyor. Yaptırımlar konusuna gelince zaten şu anda İran'a karşı dünya iki kez yaptırım uyguladı. Fakat yaptırım uygulama kararını alan ülkelerin yaptırımı deldiklerini gördük ve yaptırım yolunun sağlıklı olmadığı inancındayım, inancındayız. Ve diyoruz ki bunu diplomasiyle çözelim. En isabetli yol diplomasi. Bu konuda dünyada farklı ülkelerde yapılan uygulamalar olmuştur ama bunun bölgemizde sağlıklı netice vereceğine inanmıyorum. Kaldı ki Türkiye bölgemizde, nükleer silahların ülkemizde yapılmasına, uygulanmasına kesinlikle karşıdır ama bölgemizde başka bir ülkede nükleer silah var mı? Var. Peki ona karşı bugüne kadar yaptırım uygulandı mı? Hayır. Burada tek fark var; İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna üye olması diğer ülkenin ise olmaması.

Biz Türkiye olarak elimizden gelen tüm çalışmaları yaptık. Bundan sonra da bu çalışmaları yaparız ve Türkiye olarak bize dünya bu konuda güvenirse biz bu çalışmaları devam ettirelim, buradan netice alacağımız umuyoruz. Ama diğer dostlarımızın da bize güvenmesini istiyoruz. Karşılıklı çalışmayla bu işin orta yolunu buluruz. Çözüme de ulaşırız diye düşünüyoruz. Detaylarını da zaten Sayın Şansölye ile görüştük. Bu yıl Nisan ayı içerisinde malum ABD'de uluslararası bir toplantı var. 11-12 Nisan dışında bir de tabii BM de oylama durumu bununla ilgili, söz konusu. Bunların değerlendirmesini aramızda yapacağız. Nihai kararımızı ondan sonra vereceğiz.''

-1915 OLAYLARI-

Başbakan Erdoğan, bir başka yabancı gazetecinin, ''Ermeni soykırımı konusundaki tarihi sorumluluk konusunda konuştunuz mu? Çünkü farklı yorumlar var bu konuda'' sorusuna karşılık olarak şu yanıtı verdi:

''Aramızda bu görüşmeyi de yaptık. Özellikle son zamanlarda ABD Dış İlişkiler Komisyonu'nda oylama vardı. Bu oylamayı aramızda görüştük. Bu konuda daha farklı bir detay üzerinde durmadık. Ancak İsveç Başbakanı'nın ve Dışişleri Bakanı'nın orada da yapılan oylama sonucuna tepkisini gündeme getirdik. Dün de yine ABD Dışişleri Bakanı Bayan Clinton, Dışişleri Bakanımız Sayın Davutoğlu'nu aramak suretiyle bu konuyla ilgili hassasiyetlerini ifade ettiler ve Dışişleri Komitesinde alınan karara yönelik kendi üzüntülerini Dışişleri Bakanıma ifade ettiler. Bizler de bunu değerlendirmek suretiyle, sürece ilişkin tavrımız ortadadır. Her zaman söylediğimiz gibi, biz bu konuyu tarihçilere bırakalım. Tarihçiler bunu çözsün. Parlamentolar çözüm yeri değildir. Bunu defaatle söyledik. 2005 yılında Sayın Koçaryan'a bir mektubum vardı. Bu mektubun cevabını hala alabilmiş değilim. Kaldı ki bir normalizasyon süreci var Türkiye ve Ermenistan arasında. Bu tür alınan kararlar bu normalizasyon sürecini de olumsuz istikamette etkilemektedir. Bunu da aramızda müzakere etme imkanını bulduk.''

Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşmasının yakında sona ereceği belirtilerek, yenilenip yenilenmeyeceğinin sorulması üzerine ''Zaten onu bitirmemiz lazım'' yanıtını verdi.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  23480 µs