Piyasalar

8 Ekim 2015, Perşembe tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Teknik öğretmenlerin yönetici atama sıkıntıları

11 Mart 2010 01:33 tsi
Teknik öğretmenlerin yönetici atama sıkıntıları Son çıkan Yönetici Atama Yönetmeliğinde genel mantık olarak; RAM, Mesleki ve Teknik Okullar ile Turizm Otelcilik Okul Müdürlükleri hariç, diğer okul müdürlükleri ile tüm okullardaki Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcıların atamalarında: “atanaca

 

TEKNİK ÖĞRETMENLERİN İDARECİ ATAMALARINDA GÖZLERDEN KAÇANLAR

Son çıkan Yönetici Atama Yönetmeliğinde genel mantık olarak; RAM, Mesleki ve Teknik Okullar ile Turizm Otelcilik Okul Müdürlükleri hariç, diğer okul müdürlükleri ile tüm okullardaki Müdür Başyardımcıları ve Müdür Yardımcıların atamalarında: “atanacak adayın branşı itibari ile atanacağı okulda girebileceği ders var ise atanır” şeklinde anlaşılmaktadır. Bunun için TTK 80 nolu karar ekli çizelgesindeki alanların karşılığında okutabileceği dersin bulunması şeklinde değerlendirilmektedir.

Ancak TTK 80 nolu karar çizelgesi hazırlanırken, özellikle Teknik Öğretmenler başta olmak üzere, bazı branşların karşılığına gireceği derslerin çok fazla olması nedeniyle olsa gerek, tek tek ders yazma yerine, girebileceği dallar(bölüm) ve alt dallar yazılmıştır. Diğer alanlardaki girilebilecek derslerle ilgili de “diğer alanların bu dallarla ilgili alan ortak dal dersleri ve modülleri” ifadesi ile tüm dersleri bu ifade ile tek satırda toplamıştır. Öyle anlaşılıyor ki Teknik Öğretmenlerin girebileceği ders sayısının çok sayıda olduğu ve ekli cetveli çok fazla büyütmemek için böyle bir yuvarlama ve tek satırla ifade yoluna gidilmiştir.

Bu durumda teknik öğretmenlerin hangi derslere girebileceği ve diğer alanlarda hangi derslerin ortak okutulan ders olduğu ile ilgili, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 11/09/2009 tarih ve 151 sayılı kararı ile kabul edilen Haftalık Ders Çizelgelerine bakmak gerekmektedir.

Ancak yönetici atama sürecinde bazı iller, sadece TTK 80 nolu karar ekli çizelgesindeki Teknik Öğretmenlerin alanı karşısında ders ismini aramakta ve göremediği için, atamayı yapmamışlardır. Oysa önce de belirtildiği gibi teknik öğretmenlerin TTK 80 nolu karar ekli çizelgesinde alan karşısında ders ismi değil, dal ismi bulunmaktadır.

Bu durum illerin farklı uygulama yapmasına ve özellikle Teknik Öğretmenlerin mağduriyetine sebep olmaktadır.

ÖRNEK1. Bir makine öğretmeni, bilişim teknolojileri alanı buluna bir ÇPL’ ye atanamamıştır. Oysa makine öğretmeni mesleki gelişim dersine kendi branşı itibari ile girebilmektedir. Yani mesleki gelişim dersi tüm alanların ortak dersidir. Bu dersin ismi TTK 80 nolu kararın ekli çizelgesinde yer almaz, fakat Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 11/09/2009 tarih ve 151 sayılı kararı ile kabul edilen Haftalık Ders Çizelgelerine bakıldığında ortak alan dersi olduğu görülecektir.

Daha somut; ÖRNEK 2: Elektrik Elektronik Teknolojisi Öğretmeni, Bilişim Teknolojileri Alanı Bulunan Ticaret Meslek Lisesindeki Müdür Yardımcılığına başvurduğunda, atanma noktasında tereddüt yaşanmaktadır. Oysa Elektrik Elektronik Teknolojisi Öğretmeni: Teknik ve Meslek Resim, Mesleki Gelişim ile Temel Elektronik ve Ölçme dersine kendi branşı itibarı ile girebilmektedir. Aynı şekilde bu derslerin ismi TTK 80 nolu kararın ekli çizelgesinde yer almaz, fakat TTK 80 nolu karar ekli çizelgede geçen “diğer alanların bu dallarla ilgili alan ortak dal dersleri ve modülleri” ifadesi doğrultusunda TTK 151 nolu kararı ekindeki haftalık ders çizelgesinde, ders isimlerine bakılması gerekmektedir. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 11/09/2009 tarih ve 151 sayılı kararı ile kabul edilen Haftalık Ders Çizelgelerine bakıldığında ortak alan dersi olduğu görülecektir.

Devamı İçin Tıklayınız
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  29350 µs