Piyasalar

10 Ekim 2015, Cumartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Milli Eğitim Bakanlığına Tepki

15 Ocak 2010 17:08 tsi
Milli Eğitim Bakanlığına Tepki TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’un Kayseri’deki okullarda 4 ayrı konferans birden vermesine tepki

CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın izni ile TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un Kayseri'deki okullarda 4 ayrı konferans birden vermesine tepki gösterdi. Kulkuloğlu, siyasetçilere; okullarda “toplantı” yapmasının önünü açan uygulamayı TBMM gündemine taşıdı.

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, 16 Aralık 2009 tarihinde TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un 4 ayrı ilçede konferans düzenlemesine izin verdiği ortaya çıktı. Müdürlük, tüm öğretmenlerin de konferanslara katılmasını zorunlu tuttu. Başkanvekili Yakut'un Eğitim Danışmanı Uzman Öğretmen İhsan Yalçınkaya, 09 Kasım2009 tarihli dilekçesi ile Kayseri İli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne müracaat ederek, söz konusu konferansın düzenlenmesi için izin istedi. Bu talep, 09 Arılık 2009 tarihinde Kayseri Valisi adına Vali Yardımcısı. Fikret Dayıoğlu tarafından onandı.

Onanan bu taleple birlikte Kayseri İli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Sarıoğlan, Akkışla, Özvatan ve Bünyan ilçe milli eğitim müdürlüklerine ve okul müdürlüklerine talimat verildi. Talimatta, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Sayın Sadık Yakut'un eğitim projeleri kapsamında uygulamaya dönüştürmeyi önerdiği 'Olumlu Sınıf Yönetimi Programı' öğrenme yaşantılarına katılmayı engelleyen davranışları değiştirmeyi içeren bir dizi uygulamalı davranış analizi programıdır.

TBMM Başkanvekili Sayın Sadık Yakut'un Eğitim Danışmanı Uzman Öğretmen İhsan Yalçınkaya'nın Olumlu Sınıf Yönetimi Konferans Programı 16 Aralık 2009 Çarşamba saat: 10.00 Sarıoğlan, 14.00 Akkışla; 17.12.2009 Perşembe saat: 10.00 Özvatan, 13.00 Bünyan Not: Konferansa her ilçenin tüm öğretmenleri katılacaktır” şeklinde talimat verildi.

-TELEFONLA KONFERANSA KATILDI-

Söz konusu talimat çerçevesinde konferanslar gerçekleşirken konferansa ait görüntüler Kayseri'deki dört yerel televizyonda tüm detayları ile yayınlandı. Yayınlanan görüntülerde konuşmacı İhsan Yalçınkaya, söze TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'un danışmanı olduğunu, bu programın Sadık Yakut'un projesi olup, TBMM tarafından düzenlendiğini belirtti. Anılan dört konferansa da TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut konuşmacının cep telefonu aracılığı ile konferansla katılarak proje hakkında konuşmalar yaptı.

-TBMM GÜNDEMİNDE-

CHP Kayseri Milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu, siyasi kimlik taşıyan bir milletvekili ve danışmanının Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda Milli Eğitim Müdürlüğü onayı ile konferanslar vermesini TBMM'de gündemine taşındı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; söz konusu uygulamanın -olağan olup olmadığını sordu.

Kukluoğlu, “Şayet olağan uygulamalarınızdansa yukarıdaki örnek dışında hangi aktif siyasetçilerin ve hangi konularda seri konferanslar vermesine Bakanlığınız tarafından izin verilmiştir? Yukarıda anılan eğitmen İhsan Yalçınkaya Bakanlığınız bünyesinde görev yapmakta mıdır? Görev yapıyorsa görevi ve kadrosu nedir? Bu tür uygulamalar Bakanlığınızın olağan uygulamalarından değilse konuya dahil olan görevliler hakkında yasal bir işlem yapılmış mıdır? Şu ana kadar yapılmamışsa yapmayı düşündüğünüz yasal bir işlem mevcut mudur?” sorularının yanıtlanmasını istedi.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  21650 µs