Piyasalar

10 Ekim 2015, Cumartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Sadece Sözlü İle Yönetici Atanacak Kurumlar

4 Ağustos 2013 14:45 tsi
4.08.2013 tarihli ve 28728 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Merkez teşkilata bağlı eğitim kurumları” başlıklı 15. maddesinde sadece sözlü sınavla yönetici ataması y

4.08.2013 tarihli ve 28728 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Merkez teşkilata bağlı eğitim kurumları” başlıklı 15. maddesinde sadece sözlü sınavla yönetici ataması yapılacak kurumlar belirlenmiştir.

“Merkez teşkilata bağlı eğitim kurumları

MADDE 15 – (1) Doğrudan Bakanlık merkez teşkilatına bağlı; hizmet içi eğitim enstitüleri, kız teknik olgunlaşma enstitüleri, akşam sanat okulları, öğretmen evleri ile yaygın eğitim kurumları ve diğer kurumların yöneticiliklerine yapılacak atamalarda sözlü sınav ve değerlendirme, eğitim kurumunun bulunduğu ilde kurulan Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılır. Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonu tarafından adayların atanacakları eğitim kurumları; yapacakları tercihler ve atanma puanı üstünlüğüne göre belirlenir. Eğitim kurumu yöneticileri, il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine vali tarafından atanır.”

Buna göre;

1- Hizmet içi eğitim enstitüleri,

2- Kız teknik olgunlaşma enstitüleri,

3- Akşam sanat okulları,

4- Öğretmen evleri

5- Yaygın eğitim kurumları

6- Diğer kurumlar

Bu kurumlara eğitim kurumunun bulunduğu ilde kurulan Sözlü Sınav ve Değerlendirme Komisyonu tarafından sadece “Sözlü Sınav” yapılarak atama yapılacak. Şelinde yorumlanmaktadır.

Fakat yönetmeliğin özellikle "Sınava başvuru ve atama şartları" başlıklı 5.maddesi (ç) bendindeki "Bakanlıkça yapılan yazılı sınavda başarılı olmak" şartı birlikte değerlendirildiğinde yazılı sınavda başarılı olmayan bir yönetici adayının sadece sözlü sınavla bu kurumlara atanmaması gerekmektedir.

Ayrıca bu kurumlara hangi öğretmenlerin yönetici olarak atanabilecekleri hususu madde metninde açıkça belirtilmemiştir. Yönetmeliğin özellikle "Sınava başvuru ve atama şartları" başlıklı 5.maddesi (c) "Atanmak üzere başvurulacak eğitim kurumuna alanı itibariyle öğretmen olarak atanabilmek veya bu eğitim kurumunda aylık karşılığı okutabileceği ders bulunmak; fen ve sosyal bilimler liseleri ile bilim ve sanat merkezleri yöneticiliği için bu okullarda öğretmenlik yapmış veya yapmakta olmak,"şartı birlikte değerlendirildiğinde bu kurumlarda ders olmadıgından bu kurumlara hangi öğretmenlerin yönetici olarak atanabilecekleri madde metninde belirtilmemiştir.

Daha önceki düzenlemelerde örneğin "öğretmen evlerine tüm öğretmenler atanabilir." hükmü bulunmakta iken bu husus eksik bırakılmıştır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu


Memurlar.Net - Özel


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  15750 µs