Piyasalar

9 Ekim 2015, Cuma tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

MEB Tarafından Kadrosuz Usta Öğretici Alımı Olmayacak

11 Eylül 2009 12:05 tsi
MEB Tarafından Kadrosuz Usta Öğretici Alımı Olmayacak Okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici alımı iptal edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Danıştayın, ''okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici görevlendirilmesi'' konusundaki genelgenin yürütmesini durdurması üzerine, 17 bin kadrosuz usta öğretici alımını iptal etti.

MEB, okul öncesi öğretmenlik alanında, elektronik ortamda 31 Ağustos-14 Eylül 2009 arasında, 17 bin kadrosuz usta öğretici başvurusu alacağını duyurmuştu.

Danıştay ise okul öncesi öğretmenliği alanında öğretmen yerine usta öğretici görevlendirilemeyeceği gerekçesiyle MEB'in 2 Temmuz 2009 tarihli genelgesi ile bu genelgenin eklerinin yürütmesini durdurmuştu.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan MEB Okul Öncesi Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesinde öğretmen ihtiyaçlarının karşılanması için 2009 yılı ikinci atama döneminde 5 bin 356 kadrolu ve sözleşmeli öğretmen alınacağını hatırlattı.

Danıştayın kararı üzerine, okul öncesi öğretmenlik alanında alınacak 17 bin kadrosuz usta öğretici alımını durdurduklarını bildiren İnanlı, ''Okullarda öğretmen olarak yararlanabileceğimiz usta öğretici kalmadı. Danıştayın iki kararı var: Öğretmen olarak iki atama şekli var; biri kadrolu, diğeri sözleşmeli. Bunun dışında atama yapamazsınız diyor. Hukuk devletinde yaşıyoruz. Dolayısıyla bu sene merkezden yapacağımız usta öğretici atamalarını iptal ettik, sistemden kaldırdık. Böyle bir atama yapılmayacak'' diye konuştu.

Öğretmen ihtiyacını ücretli öğretmen alımı ile karşılamaya çalışacaklarını belirten İnanlı, eksik öğretmenlerin tamamlanması için illere ücretli öğretmen görevlendirilmesi talimatı verildiğini ifade etti.

İnanlı, bunun dışında Maliye Bakanlığı ile öğretmen ihtiyacına ilişkin görüşmelerinin devam ettiğini, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun bu konuda çok hassas davrandığını belirterek, 17 bin öğretmen ihtiyacının bulunduğunu Maliye Bakanlığına bildirdiklerini kaydetti. 


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  69150 µs