Piyasalar

1 Eylül 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

İstatistik Nedir? İstatistik Bölümü Hakkında Bilgiler, İstatistik Bölümünün Tanıtımı

19 Mayıs 2013 12:29 tsi
İstatistik Nedir? İstatistik Bölümü Hakkında Bilgiler, İstatistik Bölümünün Tanıtımı

Belirli bir amaç doğrultusunda veri toplama, toplanan verileri matematik ve programlama bilimleri vasıtasıyla işleyip grafikler, tablolar ve diğer görsel materyallerle analiz etme, veriler arası korelasyonları (ilişkileri) gözlemleme ve tahminler yürütme uygulamalarına İstatistik denir. Bir bakıma İstatistik, gazetecilik gibidir; iz sürüp araştırarak bir sonuç elde edersiniz ve aslında o sonuç haber değeri olan bir veridir. Gazetecilikten farklı olan yönü ise rakamlarla çalışıp objektif sonuçlar bulmaya çalışmasıdır. İstatistik, pratik amaçlarla kullanılmaya yönelik teorik bir bilim olarak tanımlanabilir.

İstatistik neredeyse tüm bilim dallarının ihtiyaç duyduğu bir bilim dalıdır. Sosyoloji, psikoloji gibi sosyal bilimler; tıp, iktisat, işletme, aktüerya (sigortacılık), matematik, fizik gibi bilimler istatistiğe ihtiyaç duyarlar. Ayrıca bütün devletlerin istatistik kurumları vardır. Bu kurumlar sürekli olarak istatistikler tutup raporlamalar yaparak devletlerin politikalarını belirlediği gibi, o ana kadar nelerin yapılıp nelerin yapılamadığını da ölçerek geri bildirim mekanizması görevini görürler. Örneğin nüfus sayımları, okuma yazma oranları, işsizlik verileri, ithalat ihracat rakamları gibi televizyonlarda ve gazetelerde görmeye alıştığımız verileri, resmî istatistik kurumlarının yaptıkları araştırmalardan öğreniriz. Devletler bu istatistikler ışığında çok önemli politika değişiklikleri yapabilir. Mesela, enflasyonun arttığını ortaya çıkaran istatistiklere bakarak ekonomik düzenlemeler getirir ya da bebek ölüm oranlarının arttığını gösteren istatistiklere bakarak sağlık şartlarının iyileştirilmesi için adımlar atar. Uluslararası kurumlar da istatistikler tutarak ülkeler hakkında karneler oluşturur. Örneğin insani gelişmişlik indeksi ülkelerin insan hakları konusundaki tutumlarını inceleyerek istatistikler yayınlar.

Araştırma şirketleri, bankalar, borsalar, kısacası çoğu ticari işletme de devletler gibi istatistikleri kullanarak kendi kurumlarının geleceği için düzenlemeler yapar veya şimdiye kadar yaptıklarının doğru olup olmadığını ölçer. Özellikle iktisadi alanda İstatistik vazgeçilmez bir bilimdir.

Neden Türkiye'de İstatistik Bölümü?

Türkiye, son zamanlarda sosyal ve ekonomik sahalarda gösterdiği büyük gelişime paralel olarak yüksek öğretim alanında da dünyada iddialı bir konuma gelmektedir. Birçok köklü üniversitemizde İstatistik bölümü bulunmaktadır. Ayrıca yüksek lisans ve doktora programlarıyla İstatistik biliminde akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilere imkân sunulmaktadır.

Türkiye'nin aktif ve dinamik nüfusu ve gösterdiği performans, ülkede İstatistik bilimine çokça ihtiyaç duyulduğu anlamına gelmektedir. Zira her geçen on yılda ülke büyük değişimlere sahne olmakta, bu değişimler ancak İstatistik biliminin katkılarıyla anlaşılıp değerlendirilebilmektedir. Bu gereksinmenin farkında olan üniversitelerimiz İstatistik bölümlerine gereken önemi ve özeni göstermektedirler.

Başbakanlık bünyesindeki Türkiye İstatistik Kurumu'nun kökleri 19. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Türkiye'nin İstatistik tecrübesi 14. yüzyıla dayanmakla birlikte ilk olarak 1830'daki nüfus sayımıyla resmiyet kazanmıştır. İstatistik alanındaki başarısını artırarak devam ettiren Türkiye İstatistik Kurumu bu başarısını üniversitelerimizden yetişen istatistikçilerle kazanabilmiştir.

İstatistik Eğitimi

Türkiye'deki İstatistik bölümlerinde genellikle şu dersler okutulmaktadır:

Aslında bir matematik dersi olup olasılık teorilerinin öğretilmesini hedefleyen Olasılık dersi; İstatistik bilimine giriş niteliğindeki İstatistiğin Temelleri dersi; limit, türev, integral, vektörler gibi istatistikte sıklıkla kullanılan matematiksel kavramların öğretildiği Calculus dersi; İstatistik öğrencilerine en az bir tane programlama dilini öğretmeyi hedefleyen C, C++ gibi dersler; koordinat sistemlerini ve bağlı uygulamaları öğretmek için verilen Analitik Geometri. Bu derslerin yanı sıra Bilgi Teknolojileri ve Uygulamaları, Rapor Yazma Teknikleri, İstatistik Metotları, İstatistiki Hesaplamalar, Matematiksel İstatistik, Lineer Cebir, Diferansiyel Denklemler, Veri Analizi, Regresyon Analizi gibi dersler verilmektedir.

Adaylarda Aranan Özellikler ve İş İmkânları

İstatistik bölümü matematiği seven sabırlı öğrencilere yöneliktir. Matematik, yukarıdaki derslerden de anlaşılacağı üzere istatistikte çok önemli bir yer tutar. Fakat İstatistik somut verileri soyut araçlarla incelediği için matematikten farklı olarak pratik sonuçlar elde eder. Örneğin birtakım hesaplamalarla son beş ayın işsizlik oranlarını elde eden bir istatistikçi bu sonuca ulaşmak için çeşitli sektörlerden topladığı verileri işler, analiz eder ve bir önceki sonuçlarla karşılaştırır. Birçok bilim gibi İstatistik de sabır gerektirir. Ancak İstatistik, yön veren ve sürekli kendisine ihtiyaç duyulan bir bilim olması nedeniyle uğraşısı zevkli ve eğlenceli bir bilimdir.

İstatistik bölümü mezunları ulusal ve uluslararası resmî ve özel şirketlerde istihdam edilme imkânına sahiptirler. Kamu kurumlarının yanı sıra araştırma şirketleri, bankalar, borsalar, kısacası çoğu ticari işletme İktisat mezunlarının çalışma alanlarını oluşturur.

 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  21550 µs