Piyasalar

13 Ekim 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Coğrafya Bölümü Hakkında Bilgiler, Coğrafya Bölümünün Tanıtımı

19 Mayıs 2013 02:42 tsi
Coğrafya Bölümü Hakkında Bilgiler, Coğrafya Bölümünün Tanıtımı

Coğrafya Bölümü, öğrencilerine, kültürel ve doğal olayları, doğal süreçleri, oluşum ve dönüşümleri analiz ederek tanıtmayı amaçlamaktadır. Coğrafyanın bu niteliği onun hem tarih ve ekonomi gibi sosyal hem de jeoloji ve biyoloji gibi fen bilimleriyle yakın irtibatta olmasını sağlamaktadır. Bu kompleks yapısından dolayı Coğrafya bilimi, yalnızca dünyanın tanımını yapan bir bilim olarak sınırlandırılmamalı; biyoloji, kimya, fizik, tarih, sosyoloji, antropoloji ve uluslararası ilişkiler gibi doğal ve beşeri bilimlerin bir araya gelmesiyle oluşan bir bütün olarak düşünülmelidir. Disiplinlerarasılığın yaygınlaştığı günümüz akademyasında Coğrafya bölümünün önemi her geçen gün artmaktadır. Küresel ısınma ile birlikte tabiatın merkezileşen konumu, evrenin şekillenişi, evren ile toplum arasındaki ilişki ve bunun sonuçları üzerine uzmanlaşmış olan Coğrafya mezunlarına olan ihtiyacı kuşkusuz daha da artıracaktır.

Coğrafyacılar, ekonomik coğrafya, çevresel coğrafya, coğrafya eğitimi, coğrafi teknoloji, beşeri ve kültürel coğrafya, fiziki coğrafya, bölgesel coğrafya ve şehir ve bölge planlama gibi farklı alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

Neden Türkiye'de Coğrafya?

Türkiye'deki Coğrafya bölümleri yukarıda bahsedilen gelişmeleri takip eden köklü bir geleneğe sahiptir. İstanbul ve Ankara üniversitelerinin Coğrafya bölümleri, her biri kendine özgü geleneği olan ve Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren faaliyet gösteren sayılı coğrafya bölümleri arasındadır. Ayrıca hem özel üniversitelerde hem de muhtelif devlet üniversitelerinde bahsedilen kriterleri sağlayan çok sayıda Coğrafya bölümü mevcuttur. Dahası, dört mevsimin yaşandığı iklimi ve zengin coğrafyasıyla Türkiye, Coğrafya bölümünün hem teorik hem de pratik gerekliliklerini sağlayan bir ülkedir. Bazı üniversitelerde İngilizce eğitim imkanı sunuluyor olması da bir diğer avantajdır.

Coğrafya Eğitimi

Türkiye'de Coğrafya bölümlerinin anabilim dalları aşağıdaki gibidir:

Beşeri Coğrafya, bir toplumun nüfusunu, bunların coğrafyaya dağılımını, yaş, cinsiyet ve faaliyet kollarına göre tasnifini, nüfusun yaşadığı meskenleri, yerleşme biçimlerini ve kullanılan malzemeleri inceler. Türkiye'de birçok üniversitede Beşeri Coğrafya alanında yüksek lisans programı mevcuttur.

Coğrafi Bilgi Sistemleri, bütün dünyaya yayılmış kompleks ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel vb. problemlerin çözümüne dair mekana dayalı karar verme süreçlerinde karar mercilerine yardımcı olmak üzere, bütün bir coğrafi alanı içeren hacimli verilerin; toplanması, işlenmesi, depolanması, dönüştürülmesi, mekana göre analizi, sorgulaması ve sunulması fonksiyonlarını icra eden donanım, yazılım, coğrafi data ve yöntem bütününe verilen addır. Coğrafi Bilgi Sistemi, coğrafya, haritacılık ve bilgisayar bilimleri konusunda eğitim veren bir anabilim dalıdır. Bu bölümde de Türkiye'de birçok üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimi mevcuttur.

Fiziki Coğrafya: Mevcut yeryüzü şekilleri ve bu şekillerin tarihsel oluşumu Fiziki Coğrafyanın temel konusunu oluşturur. Dağlar, denizler, ovalar, platolar ve bu yeryüzü şekillerinin tarihsel olarak nasıl oluştuğu bu anabilim dalında incelenmektedir. Fiziki coğrafya alanında Türkiye'de pek çok üniversitede yüksek lisans ve doktora eğitimi mevcuttur.

Türkiye'de Coğrafya bölümlerinde okutulan temel dersler ve kapsamları da şu şekilde sıralanabilir:

Coğrafi Düşüncenin Gelişimi, coğrafya biliminin doğuşu bağlamında coğrafya düşüncesinin nasıl ortaya çıktığını incelemektedir. Coğrafya disiplininin gelişimine katkı sağlamış bilim adamları ve düşünürler ders kapsamında incelenmektedir.

Beşeri ve İktisadi Coğrafya, ülkelerin nüfusunu ve bu nüfusun imkanlarını incelemektedir. Nüfusun eğitimi, çeşitliliği, dağılımı, etnik ve dini kompozisyonu ve bunların ekonomiyle olan ilişkileri bu dersin konusunu oluşturmaktadır.

Kent Tarihi kapsamında, insanlık tarihinin en eski ürünlerinden biri olan kentin gelişimi ve dönüşümü incelenmektedir. Coğrafyanın kentin tarihsel gelişimi üzerindeki etkisi farklı medeniyetlerdeki kent tipleri de dikkate alınarak incelenmektedir.

Coğrafi Bilgi Sistemi Uygulamalarında, yukarıda tanıtılan coğrafi bilgi sistemlerinin öğrenciler tarafından etkili bir şekilde kullanımı amaçlanmaktadır.

Türkiye Nüfusu Dersi kapsamında Türkiye nüfusunun etnik, ekonomik, kültürel vs. yönleri incelenmektedir. Nüfusun tarihsel değişim ve dönüşümleri de dersin kapsamındadır. Türkiye'den dışarıya ve dışarıdan Türkiye'ye gerçekleşen göçler bu bağlamda incelenmektedir.

Adaylarda Aranan Özellikler ve İş İmkanları

Coğrafya bölümlerinde başarılı olmak için, görsel hafızanın kuvvetli olması, bilgisayar kullanımı ve bilgisayar programlarına yatkınlık avantaj sağlayacak özelliklerdir.

Arazi kullanımı, şehir ve bölge planlama, çevre, turizm, sağlık, su kaynakları, ormancılık, madencilik, tarım, sanayi, ticaret, meteoroloji, askeriye gibi alanlarda coğrafyacılara ihtiyaç duyulmaktadır. Coğrafya bölümü mezunları sayılan bu alanlarda iş imkanına sahiptir. Ayrıca devlet okullarında ve özel okullarda Coğrafya öğretmeni olarak çalışabilirler. Üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler. Coğrafi bilgi sistemleri alanında uzman olarak kamu sektöründe ve özel sektörde çalışabilirler.

Türkiye'de Coğrafya alanında önde gelen bilim insanları arasında Üyesi Prof. Süha Göney zikredilebilir.

 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  16040 µs