Piyasalar

9 Ekim 2015, Cuma tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

İktisat Bölümü Hakkında Bilgiler, İktisat Bölümünün Tanıtımı

19 Mayıs 2013 02:32 tsi
İktisat Bölümü Hakkında Bilgiler, İktisat Bölümünün Tanıtımı

Tarihin ilk zamanlarından itibaren insanoğlu günlük ihtiyacını karşılamaya çalışırken, yarını için de çalışmıştır. Bununla birlikte herhangi bir toplumda yaşayan insanın toplumun diğer üyeleriyle de ilişkisi mevcuttur ve bu ilişkiyi, üretim, tüketim, bölüşüm gibi unsurlar belirler. Adam Smith'in Milletlerin Zenginliği (The Wealth of Nations) adlı kitabıyla birlikte 18. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bir bilim dalı olarak kabul edilmeye başlayan İktisat, üretim, tüketim ve bölüşüm unsurlarıyla uğraşan insanları ve kurumları incelemektedir. İktisat bilimine göre kaynaklar kıt, ihtiyaçlar sonsuzdur. İktisat bilimi bu açmazda devreye girmekte, kıt kaynakların insanların ihtiyaçlarını karşılamada en etkin biçimde kullanılmasını sağlamak için araştırmalar yapmaktadır. Diğer yandan üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü noktasında da çözümler üretmektedir.

Neden Türkiye'de İktisat Bölümü?

Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye son dönemde iktisadi sahada dünya çapındaki gelişmeleri hem akademik anlamda hem de politika anlamında yakından takip etmektedir. Bunun sonucu olarak Türkiye G-20 üyeliğiyle birlikte dünyanın sayılı ekonomileri arasında yerini almıştır.

Diğer yandan bugünkü Türkiye'nin üzerinde yer aldığı coğrafya tarihin ilk zamanlarından bu yana siyasi ve iktisadi anlamda güçlü birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Bunun Türkiye Cumhuriyeti'nden önceki son örneği Osmanlı Devleti'dir. Yaklaşık altı yüz yıllık bir birikimi tevarüs eden ülke, yerli ve yabancı birçok iktisatçı için çekim merkezidir.

Türkiye'nin 2000'li yılların başından itibaren takip ettiği ekonomi politikalarıyla birlikte gerek bankacılık sektörü gerekse de sanayi sektörü de güçlü bir yapı kazanmıştır. Yabancı yatırımcıların ilgisinin Türkiye'ye yönelmesini sağlayan bu durumun önümüzdeki yıllarda artarak devam etmesi beklenmektedir.

Türkiye'de alınacak bir İktisat eğitimi öğrencilerin dünyadaki gelişmeleri teorik olarak öğrenmelerine olanak sağlayacaktır. İktisat biliminin yönelişini takip eden ve buna katkı yapan akademisyenlerden oluşan üniversiteler, aynı zamanda ekonomi politikalarında da görüş bildiren konumda bulunmaktadırlar. Bu yüzden Türkiye'de okuyacak öğrenciler hem küresel ölçekte İktisat biliminin seyrini izleme imkanı bulabilecek, hem de öğrendikleri bilgilerin pratik sahada nasıl işlendiğini görebileceklerdir.

İktisat Eğitimi

Türkiye'de yaklaşık yüz üniversitede bulunan İktisat bölümlerinde, lisans eğitimi dört yıldır. Bu süreçte öğrenciler makro iktisat, mikro iktisat, banka ve finans, muhasebe, uluslararası iktisat, para teorisi, kalkınma ekonomisi, kurumsal iktisat gibi alanlarda dersler görmektedir.

Lisans eğitiminin yanında birçok üniversite lisansüstü eğitim de vermektedir. İktisat bölümleri kapsamında lisansüstü eğitimde başlıca şu anabilim dalları yer almaktadır:

İktisat Teorisi anabilim dalı, öğrencilerin iktisadi tutum ve karar verme süreçlerini, piyasaların, ekonomilerin ve küresel ekonominin işleyişini kavramalarını sağlamayı amaçlar. Özellikle Makro İktisat ve Mikro İktisat alanlarında giriş ve ileri düzeyde yoğun dersler verilmektedir. Bununla bağlantılı olarak anabilim dalı, matematiksel yöntemlere dayanan metot ve bilgiyi kazandırmayı da amaç edinmiştir.

İktisat Politikası anabilim dalında eğitim alan öğrenciler, gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin ödemeler dengesi, fiyat istikrarı, düzenli bir ekonomik büyüme, tam istihdam ve adil gelir dağılımı gibi hedeflerinin oluşması için gerekli olan makro ve mikro politikalara yönelik bilgileri edineceklerdir.

İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat anabilim dalında, yabancı sermaye yatırımları, uluslararası para ve sermaye piyasaları, gümrük tarifeleri, uluslararası para sistemi, dış ticaret politikaları gibi konular incelenmektedir. Öğrencilerin bu konularda yetenek ve becerilerinin geliştirilmesi, karşılaştırmalı ve eleştirel bakış açılarının güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

İktisat Tarihi anabilim dalı ise, İktisat biliminin tarihini incelemekte, günümüzde var olan klasik iktisat, kurumsal iktisat, Marksist iktisat gibi teorileri araştırmakta, yine bu teorileri ortaya koyan ve bu teorilerin gelişmesine katkı yapan bilim adamlarını incelemektedir. Diğer yandan geçmişte ekonomik açıdan güçlü yapıya sahip devlet ve imparatorlukların sistemlerini incelemek, bu sistemlerin işleyişlerini tespit ederek bugünkü dünyaya alternatif çözümler sunmak da bu anabilim dalının ilgi sahasını oluşturmaktadır.

Adaylarda Aranan Özellikler ve İş İmkanları

İktisat bölümü eğitimi ve mezunların görev alacakları iş sahaları dikkate alındığında, bu alanı seçecek öğrencilerin sayısal düşünme yeteneklerine sahip olmaları beklenmektedir. Matematiğin yanında istatistik ve ekonometri de iktisatta eğitim görmek isteyen öğrencilerin bilmeleri gereken alanlardır. Diğer yandan bölüm yarı sayısal yarı sözel bir mahiyet taşıdığından, bu bölümde okuyacak öğrenciler sözel düşünme yeteneğine de sahip olmalıdır.

İktisat geniş iş sahasına sahip bölümlerden biridir. Gerek yurt içi gerek yurt dışında bankacılık, finans, muhasebe denetim firmaları, sermaye piyasaları; özel sektörde faaliyet gösteren firmaların ekonomi danışmanlıkları, muhasebe birimleri ve pazarlama departmanları; bazı bakanlıklar ve ilgili diğer devlet kurumlarında uzman, denetçi, kaymakam, idari hakimlik gibi sahalar İktisat bölümleri mezunlarına iş olanakları sunmaktadır. Bölüm mezunları, akademisyenlik imkanları açısından da önemli alternatiflere sahiptir.

 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  25010 µs