Piyasalar

6 Ekim 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Askeriye'de e-sınav dönemi

1 Aralık 2008 22:59 tsi
Askeriye'de e-sınav dönemi Personelinin her geçen gün gelişen dünyaya "ayak uydurabilmesi" için 2003 yılından bu yana bilgisayar destekli hizmet içi eğitim faaliyetlerine ağırlık veren Hava Kuvvetleri Komutanlığı, şimdi de "e - sınav" uygulamasına geçiyor.

Yeni uygulamayla Hava Kuvvetleri personeli, yurdun herhangi bir köşesindeki görev yerinden hiç ayrılmadan bilgisayarının başında elektronik ortamda eğitim alacak ve eğitimin sonuçları da yine elektronik ortamda yapılacak sınavlarla değerlendirilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri, personelini görev yaptığı sınıflara ait temel eğitimlerin yanı sıra, göreve başladığı andan itibaren sürekli eğitime tabi tutuyor. Ancak askeri personelin Türkiye coğrafyasına yayılmış yüzlerce merkezde görev yapması, hizmet içi faaliyetlerinin tek bir merkezde verilmesini verimsiz hale getiriyor. Personelin eğitim faaliyetleri için karargahlara çağrılması zaman ve hizmet kaybına yol açıyor. Bu olumsuzlukların giderilebilmesi için "uzaktan eğitim" sistemine geçiş faaliyetlerine hız verildi. Böylece hem iş ve personel verimliliğini artırılması, hem de eğitimlerde fırsat eşitliği sağlanması hedeflendi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı eğitim sistemini elektronik ortama taşıma çalışmalarına 28 yıl önce başladı. 1980'den bu yana uygulanan görev başı eğitiminde 88 farklı uzmanlık dalında, yılda yaklaşık 2 bin personel eğitim gördü. 2003 yılında Bilgisayar Destekli Eğitim Üretim Merkezi Komutanlığı kurularak okul komutanlıklarında verilen eğitim görsel eğitim içeriğiyle desteklendi.

Sürekli eğitim modeli çerçevesinde, ikinci adım olarak 2005 yılında Uzaktan Eğitim Komutanlığı kuruldu. Böylece sosyal, politik, kültürel ve askeri alanlarda yaşanan gelişmeler karşısında kurumsal boyuttaki eğitim ihtiyacının karşılanması hedeflendi.

Uzaktan eğitim faaliyetleri kapsamında sürekli eğitim programlarını uygulamaya koyan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın son adımı ise e - sınav sistemine geçiş oldu. Pilot uygulamalarda ve denemelerde başarı sağlanmasının ardından, personele verilen uzaktan eğitimlerin sonuçlarının e - sınav yöntemiyle değerlendirmesine başlanıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli, yurdun herhangi bir köşesindeki görev yerinden hiç ayrılmadan bilgisayarının başında elektronik ortamda eğitim alacak ve eğitimin sonuçları da yine elektronik ortamda yapılacak sınavlarla değerlendirilecek.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  29850 µs