Piyasalar

10 Ekim 2015, Cumartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Sınavsız Öğrenci Alan Liselerin 2012-2013 Yılı Kayıtları Yarın Başlıyor

12 Ağustos 2012 13:43 tsi
Sınavsız Öğrenci Alan Liselerin 2012-2013 Yılı Kayıtları Yarın Başlıyor 4+4+4 Eğitim sistemiyle birlikte liseler de zorunlu hale getirildi. Liseye başlayacak olan 9. sınıf öğrencilerinin kayıtları başlıyor.

9. sınıf öğrencileri için sınavsız öğrenci alan okulların kayıtları yarın başlayacak ve 31 Ağustos’ta sona erecek.

Kayıtlar Elektronik Ortamda

Kayıtlar elektronik ortamda yapılacak. Elektronik sistem üzerindeki kayıtlarını öğrenci ve veliler e-okul üzerinden öğrenebilecek.

Başvurular 31 Ağustosta Bitiyor

Aday öğrenci kayıtları genel ve meslek liseleri tarafından 13 Ağustos’ta başlayacak ve 31 Ağustos 2012 tarihinde sona erecek.

Kayıt bölgesini öğrenmek isteyenler lise müdürlüklerine giderek kimlik, adres, kimlik, TC kimlik ve ilköğretim numaraları ile giriş yaparak öğrenebilecek.

Genel ve Meslek Lisesi Kayıtları

Meslek lisesine kayıtlarda ikametgâh adresi aranmazken genel lise kayıtlarında ikametgâhlarına göre öğrenci kaydı yapılacak. Genel Lise kayıtları, komisyon tarafından oluşturulan kayıt bölgesi içerisinde yer alan öğrenciler için yapılacak.

Meslek liseleri için ikametgâh zorunluluğu olmayacak, öğrenciler tercihte bulunup tercih doğrultusunda bir okula yerleştirilecek. Meslek lisesi için en fazla 10 tercihte bulunulabilecek. Meslek lisesi yerleştirmeleri diploma puanlarına göre, eşit olması durumunda tercih sıralamasında en üstte olan öğrenciye, yine eşitlik olursa yaşı küçük olana öncelik verilecek.

Genel Lise öğrencilerinin yerleştirilmesi diploma not ortalaması ve yaşı küçük olana öncelik verilerek yapılacak. Kontenjan fazlası olan ve öğrenciler ikametgahları baz alınarak en yakın liselere dengeli bir şekilde yerleştirilecek.

Sınavsız öğrenci alan liselere kayıt sonuçları 7 eylül tarihinde MEB tarafından www.meb.gov.tr den ilan edilecek. Öğrencilerin yerleştirildikleri liselere kayıtları 14 Eylül’e kadar tamamlanacak.

Öğretmen ve İdareci Çocukları Velilerinin Okullarına Kayıt Yaptırabilecek

Sınavsız öğrenci alan lisede görevli öğretmen, personel, idareci ve müdür çocuklarının kayıtları ikametgâh şartına bakılmaksızın görev yaptıkları okullara yapılabilecek.

Liselerin kontenjanlarını dolduramadığı durumlarda, veli öğrencisini; kardeşinin öğrenim gördüğü okul veya velinin işyerinin bulunduğu bölgeye dahil olan liseye kayıt yaptırabilecek.

Şehit Çocukları İstedikleri Okula Kayıt Yaptırabilecek

Terör saldırıları nedeniyle şehit veya malul olan öğretmen, şehit, malul ve muharip gazi çocukları; ayrıca özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar durumlarını belgelendirdikleri takdirde hangi meslek veya genel liseyi isterlerse o okula kayıtları yapılacak.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  31520 µs