Piyasalar

5 Ekim 2015, Pazartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Google Arama Terimleri İstatistiğine Bakarak KPSS Soruları Sızdırıldı Diyebilir miyiz?

10 Temmuz 2012 00:12 tsi
Google Arama Terimleri İstatistiğine Bakarak KPSS Soruları Sızdırıldı Diyebilir miyiz? ÖSYM’ye güvenin son yıllarda artan güvensizliğin üstüne bu tür haberler adayların stresini iyice arttırmış durumda. Aynı zamanda ÖSYM kamuoyunda güvenini daha da kaybetmeye başladı.

Bu tür haberlerin sitelere çok fazlasıyla ziyaretçi çekeceği herkesin malumu. Ancak var olan istatistiki gerçeklerin ne kadar gerçeği yansıttığı da önemli.

Öncelikle sitemizin her hangi bir kesimle bağlantısı olmadığını, tarafsız ve objektif haber yaptığını belirtmek isteriz. Bu duruşumuzu sitemizi takip eden ziyaretçilerimiz çok iyi bilmektedir. Burada sunduğumuz bilgiler de yine bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Google’ın birçok uygulamasının zaman ayarları Türkiye saatine göre değil; ABD’ye göre yapılmaktadır. Özellikle kullanıcı sayısının az olduğu hizmetlerinde bu yöntemi uygulamaktadır. Örneğin, Google Adsense reklamları kullananlar çok iyi bilirler ki Google’ın baz aldığı zaman dilimi bizim kullandığımız saat diliminden tam 10 saat geridir. Farzedelim ki Google’ın Türkiye için baz aldığı saat dilimi bizim kullandığımız saat dilimi olsun. Aynı gün içinde (7 Temmuz 2012), sınavın hemen ardından, adayların internete girip sorgulama yapması normal bir durumdur.

Bazı internet sitelerinde yer alan bu tür haberleri hazırlayan editörlerin amacı tamamen ziyaretçi trafiklerini arttırmaktır. Bu düpedüz; adayların, hassas oldukları bir konuda suiistimal edilmesinden başka bir şey değildir.

İnternet medyasında yer alan Google arama terimlerinin son bir haftalık ve 12 aylık istatistiklerini sorguladığımızda aşağıdaki sonuçlara ulaştık. Her bir atama terimine ait linki kullanımınıza da sunuyoruz. Ziyaretçilerimizin her bir sorgu kelimesine ait ziyaretçi trafiğini kendilerinin de görmelerini isteriz.


Atatürk Dönemi Son Başbakan: Son 12 ay sorgu trafiğini incelediğimizde Mart ayının ortalarından itibaren istikrarlı bir yükselişin olduğu görülmektedir. Ancak son 7 günde sorgulama tavan yapmış durumdadır.

 
-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-
 

Atatürk Dönemi Son Başbakan Son 7 Gün İçin Tıklayınız…

Atatürk Dönemi Son Başbakan Son 12 Ay İçin Tıklayınız…


Derbentler: Son 12 ay ve 7 günlük sorgulama istatistiğine baktığımızda Google; “Grafik göstermek için yeterli hacmi yok” demektedir. Yani söz konusu sitelerdeki haberde verilen grafik gerçeği yansıtmamaktadır.


-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-

Derbentler Son 7 Gün İçin Tıklayınız…

Derbentler Son 12 Ay İçin Tıklayınız…


Evlenme Yaşı: son 7 günün istatistiğine baktığımızda 7 Temmuz’da arama teriminin tavan yaptığı görülmektedir. Son 12 ayda Aralık ortalarından itibaren Google tarafından istatistiği tutulabilecek derecede sorgulandığı, 6 Temmuz’a kadar istikrarlı bir seyir izlediği görülmektedir.

 
-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-

Evlenme Yaşı Son 7 Gün İçin Tıklayınız…

Evlenme Yaşı Son 12 Ay İçin Tıklayınız…


Kut: Son 7 günün istatistiği incelendiğinde 7 Temmuzda ciddi bir artış göze çarpmaktadır, Ancak 12 aya göre sorgulama istatistiğine bakıldığında en az 3 kez 7 günlük arama istatistiğine fark atmış durumdadır. Bu durum da bize kut kelimesinin belli dönemlerde sık arandığını göstermektedir.


-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-

Kut Son 7 Gün İçin Tıklayınız…

Kut Son 12 Ay İçin Tıklayınız…


Minber: son 7 günün sorgulama istatistiğinde ciddi bir artış göze çarpmaktadır. Son 12 aya göre de 7 gün içinde yapılan aramalar bariz bir şekilde göze çarpmaktadır.


-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-<.>-

Minber Son 7 Gün İçin Tıklayınız…

Minber Son 12 Ay İçin Tıklayınız…

Sözün özü, kopya-soruların sızdırılması vardır veya yoktur diyemeyiz. Ancak yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı “Google” sorgulamalarından yola çıkarak bir sonuca varmak mümkün değildir. Bu verileri haberleştirenler yukarıda anlattığımız durumu çok iyi bilmelerine rağmen bu haberi hazırlamışlardır.

Eğitim Ekranı
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  15530 µs