Piyasalar

13 Ekim 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

2012 LYS-1'i Uzmanlar Değerlendirdi

16 Haziran 2012 18:06 tsi
2012 LYS-1'i Uzmanlar Değerlendirdi Matematik LYS-1 Sona Erdi Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu başladı. LYS’nin ilk adımı olan Matematik-Geometri sınavı yapıldı. Uğur Dershaneleri Matematik Bölümü Uzmanları soruları değerlendirdi.

Foto galeriye gitLYS maratonunda öğrenciler üniversitede yerleşmek istedikleri bölümlere göre sınavlara katılmakta ve testlere yanıtlar vermektedir. Bu sene ham puana eklenen katsayının tüm alanlarda eşitlenmesi ile adaylar istedikleri bölümler için tüm oturumlara katılabileceklerdir. Geçmiş yıllarda ortak alanda yer alan bölümler dışındaki bölümlerde puan kaybına uğrayan adaylar bu sene katıldıkları oturumlara göre mezun oldukları alan ne olursa olsun puan kaybı yaşamadan istedikleri bölümleri seçebilirler. Örneğin MF alanından mezun Mühendislik veya Tıp Fakültesi'ne yerleşmek isteyen adaylar sadece Matematik ve Fen Bilimleri sınavlarına katılırken, Edebiyat-Coğrafya oturumuna da katılarak aynı zamanda TM alanında Hukuk da tercih edebilir. LYS oturumlarında adaylara her ders için farklı kitapçık ve süre verilmektedir. Böylece hem şans faktörü azaltılmakta hem de farklı derslerin farklı oranlarda katkısı kullanılarak 12 çeşit puan üretilmektedir.

Uğur Dershaneleri Matematik Bölüm Başkanı Adil Kurt;  “LYS matematik geçen yıl da olduğu gibi müfredat çerçevesinde, konuların temel bilgilerini sorgulayan 9.sınıf müfredatından 12 soru, 10. sınıf müfredatından 12 soru, 11. sınıf müfredatından 11 soru ve 12. sınıf müfredatından 15 sorudan oluşmaktadır. LYS Geometri soruları ise önceki yıllardan daha farklı, yorumlamaya dayalı ve yeni geometri müfredatına geçiş sağlayan 10. Sınıf müfredatından 4 soru, 11. Sınıf müfredatından 14 soru, 12. Sınıf müfredatından ise 12 soru oluşmaktadır. Geçmiş yıllara göre “Katı Cisimler” sorularında artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu sorularda başarılı olabilmesi için öğrencinin müfredat çerçevesinde konuların temel bilgisini teorik olarak iyi bilmesi ve yorumlayabilmesi gerekmektedir” dedi.


Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil; ''Genel olarak bakıldığında LYS Matematik-Geometri oturumu beklendiği gibi 9. , 10. , 11. ve 12. sınıf müfredatına dayalı, bilgi ve bilgiyi kullanma durumunu sorgulayan sorulardan oluşmuştur. Özellikle Matematik testi geçmiş yıllarda olduğu gibi bilgi ve bilgiyi yorumlama gücünü sorgularken Geometri testindeki bazı soruların yeni müfredata uygun olarak hazırlandığı görülmektedir. Bu da yeni müfredata geçiş için bir adım olarak algılanmalıdır. MF ve TM puan türlerinin oluşumunda önemli bir yeri olan Matematik-Geometri oturumunun önemini bilmeli ama önümüzdeki hafta yapılacak olan Edebiyat-Coğrafya 1 ve Fen Bilimleri oturumlarının da önemli olduğunu unutmamalıdır. Adaylar kalan bir haftalık sürede girecekleri oturumlara ait dersleri tekrar gözden geçirmelidir ve bugün yapılan Matematik-Geometri oturumun nasıl geçtiği ile ilgili kendilerini sorgulamamalı, kendilerini girecekleri diğer LYS oturumlarına hazırlamalıdır.


Matematik ve Geometride Netler Düşecek

Özel Bilfen Liseleri Matematik Bölüm Başkanları: Tülin Çelik-Mahmut Şişmanoğlu

Matematikte süre öğrencilere yetmedi

Bugün 619 bin 133 adayın katılımı ile LYS sınavları içinde LYS 3 (Edebiyat- Coğrafya) den sonraki en yoğun katılımın olduğu LYS 1 (Matematik-Geometri)  sınavı gerçekleştirildi. Matematik de öncüllü soru sayısı arttırıldığı ve tek hamle ile çözülecek soru sayısının yok denilecek kadar azaldığı gözlemlendi. Bu nedenle soruların niteliği açısından verilen süre öğrenciye yetmedi. Kolay soru yüzdesi azaldı, soru yapısı daha önceki yıllara oranla bilgi ve yorum ağırlıklı oldu. Sorular tüm lise müfredatına orantılı olarak dağıtıldığından öğrencinin başarılı olabilmesi için tüm konulara(9,10,11,12. sınıf konuları)  hakim olması gerekir.

Geometri sorularını tek hamlede çözmek imkansız

Geometride şekil verilmeden sözel olarak sorulan soru yüzdesi arttı, ölçüler sembollerle değerlendirildi. Analitik geometride önceki yıllara oranla vektörlerle ilgili soru sayısı arttı, koniklerle ilgili soru sayısı azaltılmış. Matematik de olduğu gibi geometride de tek hamlede çözülebilecek soru sayısı yok denecek kadar az. Müfredat dışı sürpriz soru yoktur.  Sorular genel olarak değerlendirildiğinde yeterli bilgi sahibi olmadan cevaplardan deneyerek çözülebilecek soru yoktur. Bu nedenle öğrencinin 9.sınıftan itibaren sınava hazırlanması gerekir, bu sınav sadece 12. sınıfta test çözerek başarı elde edilecek bir sınav değildir. Bu değerlendirmelere göre matematik ve geometri ortalamalarının bir önceki yıla göre net bazında düşeceği kanaatindeyiz.

Matematik Uzun Sürdü, Geometri Zorladı

Biltest Dershaneleri Matematik ve Geometri Bölüm Başkanları: Serdar Aktaş – Atilla Ata

Geometri zorladı

2012 LYS geometri sınavında tartışmalı ya da müfredat dışı soru görülmedi. 12. sınıfların daha önceki yıllarda görmediği, 11. sınıf müfredatına yeni eklenen “Altın Oran” konusundan bir soru geldi. Ama çözüm için gerekli olan bilgi soru içerisinde verildiği için sorunla karşılaşılmadı. Sınavın ilgi çekici özelliklerinden biri de daha önceki yıllarda sorulmayan SBS düzeyinde görsel zekâyı ölçen 2 sorunun yer almasıydı. 2012 LYS geometri soruları 2010 ve 2011 sorularına göre, çeldiricileri güçlü olduğu için zorluk düzeyi daha yüksektir. Geometri soruları diğer yıllara oranla biraz daha zor olduğu için, üst gruplarda yığılmayı azaltacağını, daha alt gruplarda artıracağını düşünüyoruz.

Matematikte 9. sınıf konuları ağırlık kazandı

Matematik sorularında müfredat dışı ve hatalı soru bulunmamaktadır. 2012 LYS matematik sorularının zorluk düzeyi geçen yılla karşılaştırdığımızda; 9. sınıf konularını içeren sorular biraz daha zor, 10. ve 11. sınıf konularını içeren sorular daha kolay, 12. sınıf konularını içeren soruların ise geçen yılla paralel hazırlandığını söyleyebiliriz. Öncüllü soruların sayıları diğer yıllara göre artırılmış. Bu nedenle öğrencilerin bir soru için harcadıkları zaman artmıştır. Yalnızca 9. Sınıf bilgisi ile çözülecek 13 soru bulunmaktadır. LYS matematik sorularının geçen yılki sınav sorularına göre puan getirisinde anlamlı bir değişiklik oluşturmayacağını düşünüyoruz. 


Adayların sınavı nasıl değerlendirdiği merak ediliyor. Sınava ilişkin yorumlarınızı, zorluk derecesini, hatalı bulduğunuz soruları, zamanın yetip yetmediğini, sınav salonundaki uygulamarı, vb. bütün değerlendirmelerinizi bekliyoruz. Yorumda bulunmak için tıklayınız...

Ayrıca sınavın zorluk derecesine ilişkin anket düzenlenmiştir. Sağ alt köşede yer alan anket çalışmasına katılarak sınavın zorluk derecesini değerlendirebilirsiniz.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  17900 µs