Piyasalar

10 Ekim 2015, Cumartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Katsayı Farkı Kalkacak mı?

9 Temmuz 2009 10:53 tsi
Katsayı Farkı Kalkacak mı? Yıllarca İmam Hatip ve diğer meslek liseliler için büyük haksızlığa sebep olan katsayı adaletsizliğine nihayet son veriliyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın bu konuda bir süredir YÖK’e sunulan “katsayının yumuşatılarak uygulan

2010’da uygulanacak olan “çoklu sınav sistemi”nde bütün meslek liseliler, genel liselilerle eşit statüde üniversiteye giriş imkanına kavuşuyor.

Vakit'in haberine göre 28 Şubat sürecinin eğitim sistemine armağan ettiği ve yıllarca İmam Hatip ve diğer meslek liseliler için çok büyük haksızlıklara sebep olan katsayı adaletsizliğine nihayet son veriliyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın bu konuda bir süredir YÖK’e sunulan “katsayının yumuşatılarak uygulanması” tekliflerini geri çevirdiği öğrenildi. 2010’da uygulanacak olan “çoklu sınav sistemi”nde bütün meslek liseliler, genel liselilerle eşit statüde üniversiteye giriş imkanına kavuşuyor.

İLK SINAVDA YENİ SİSTEM UYGULANACAK

Vakit’in YÖK’ten edindiği bilgiye göre; 2010’da uygulanacak olan yeni üniversiteye giriş sisteminde İmam Hatip ve meslek liseliler için katsayı hesaplaması, bütün öğrencilere eşit olarak uygulanacak.

İmam Hatip Lisesi öğrencileri için sadece “sözel bölümlerde düz liselilerle eşit katsayı” uygulamasına gidileceği, sayısal ve eşit ağırlıkla öğrenci alan bölümlerde ise eski sistemin devam edeceğine ilişkin “farklı katsayı” önerisi, reddedildi. Hangi alana ilişkin bölüm olursa olsun İmam Hatip ve diğer meslek liseli öğrenciler ile düz liseli öğrenciler eşit katsayı hesaplamalarına tâbi olacaklar.

KESİN OLARAK KALKIYOR

YÖK’ün 29 Ocak 2009’da kararlaştırdığı yeni üniversiteye giriş sistemiyle ilgili kararlar uyarınca, 2010 yılında devreye girecek yeni sistemin kesinleşmiş somut ayrıntılarına Vakit ulaştı. Katsayı adaletsizliği, önümüzdeki sınavda kesin olarak kalkıyor. Önümüzdeki Aralık ayında yeni sisteme göre çıkacak olan sınav kitapçığında, yeni puanlama sistemi açıklanacak ve farklı katsayı uygulamalarına son verilecek.

ÇOKLU SINAV SİSTEMİ

İmam Hatip Liseleri dahil bütün meslek lisesi öğrencileri de genel liseyle aynı şartlarda, iki aşamalı yapılacak olan “çoklu sınav sisteminde” üniversite sınavlarına girecek. Meslek lisesi öğrencileri de tıpkı düz liseli öğrenciler gibi her iki aşamadan sonra mezun oldukları alana bakılmaksızın puanlarına uygun istedikleri bölüme yerleştirilecek.

YEPYENİ BİR UYGULAMA

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın talimatıyla yürüyen çalışmalar çerçevesinde sadece meslek liseli öğrenciler için değil, sistemin bütün öğrenciler için yepyeni ve çağdaş bir hale getirileceği vurgulanıyor. YÖK’ün sorunların İmam Hatipliler, meslek liseliler, teknik eğitim şeklinde ayrı ayrı ele alınması yerine, değişecek olan sistemin tamamının kamuoyunun önüne konulmasından yana olduğu ve hadisenin siyasi ve ideolojik polemiklere indirgenmesinden kaçındığı gözleniyor. Yeni sistemle sorunların kendiliğinden çözülmüş olacağı, çünkü yeni sistemin çok köklü bir üniversiteye giriş sistemi olduğuna dikkat çekiliyor.

ÇOKLU SINAV SİSTEMİ NEDİR?

YÖK’ün önümüzdeki yıl uygulayacağı sisteme göre; ortaöğretimden yüksek öğretime geçişte iki aşamalı sınavın birinci aşaması tek, ikinci aşaması ise beş oturumdan oluşacak. Sınavın birinci aşamasına Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) adı verilecek ve ortaöğretimde okutulan ortak dersleri kapsayan tek bir sınav şeklinde olacak. Bu dersler Sosyal Bilimler; yani tarih, coğrafya, felsefe grubu ve Fen Bilimleri; yani fizik, kimya, biyoloji alanlarındaki dersler olacak. Bu sınav, açıköğretim programları ile ön lisans programlarına yerleştirilmekte esas alınacak olan başarı puanını ve Lisans Yerleştirme Sınavlarına girebilmek için asgari başarı puanını belirleyecek.
Üniversiteye giriş sınavının ikinci aşaması, yani Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ise adayların, ders düzeyindeki bilgi ve yeteneklerini ölçen ve açıköğretim dışındaki lisans programlarına yerleştirmede esas alınacak başarı puanını belirleyen beş sınavdan oluşacak. Bunlardan ilki Matematik, Geometri sınavı; ikincisi Fen Bilimleri (fizik, kimya, biyoloji) sınavı, üçüncüsü Türk Dili Edebiyatı ve Coğrafya sınavı; dördüncüsü Sosyal Bilimler (tarih, coğrafya, felsefe grubu) sınavı, beşinci ve son sınav ise Yabancı Dil Sınavı’ndan oluşacak. Bu sınavların her biri seçilecek alanlar için ayrı bir puanlama sistemiyle hesaplanacak. Örneğin Türk-Sosyal alanında bir bölüm seçilmişse, matematik sınavının puanlaması daha farklı bir katsayı ile çarpılacak.

İSTEYEN İSTEDİĞİ OTURUMA KATILACAK

Bu sınavlar yapılırken, hangi sınava gireceğine adayın kendisi karar verecek. Örneğin Edebiyat’tan mezun olup matematik sınavına giren bir öğrenci için, hesaplama sisteminde bir farklılık olmayacak, herhangi bir kısıtlama yaşamayacak. Bu, adayın mezun olduğu okul için de geçerli olacak. Orta öğretim başarı puanı da yine belirli bir oranda adayın toplam puanına eklenecek.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  72040 µs