Piyasalar

3 Eylül 2015, Perşembe tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

2013 Yılı Diyanet İşleri Yeterlilik Sınavı Giriş Yerleri

13 Mart 2013 03:22 tsi
2013 Yılı Diyanet İşleri Yeterlilik Sınavı Giriş Yerleri Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlilik Belgesi için sınav yerinizi öğreninin...

Aşağıdaki bağlantıda 2011 yılına ait sınav yeri bilgisi verilmiştir. 2013 ve Daha Sonraki Dönemlerde Açılacak Sınavlara Yönelik Sınav Giriş Yerinizi Öğrenebileceğiniz Sayfa ve Sınava Giriş Belgesi İçin Tıklayınız...

--------------------------------

19 Mart 2011 Tarihli Diyanet İşleri Yeterlilik Sınavı Giriş Yerlerini öğrenebileceğiniz Sayfamız İçin Tıklayınız...

5 Temmuz 2009 tarihindeki Sınava gireceğiniz yeri öğrenmek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız...

5 Temmuz 2009 Diyanet İşleri Yeterlilik Sınavı Giriş Yerleri

Diğer Diyanet İşleri Başkanlığı Yeterlilik Sınavı Haberlerinin Tamamı İçin Tıklayınız...

Sınavın ilk ayağı, 5 Temmuz'da yazılı olarak gerçekleştirilecek. Sınavdan 70 ve üzeri alan adaylar ileri bir tarihte açıklanacak sözlü ve uygulamalı sınava girecek. Burada da başarılı olan adaylara girdikleri alanda yeterlilik belgesi verilecek.

Kayseri İl Müftüsü Şaban İşlek, önemli bir konu olmasına rağmen vatandaşların yeterlilik belgesi sınavlarıyla alakalı çok fazla bilgiye sahip olmadığını hatırlattı.

Bu yıl ilk defa yazılı, sözlü ve uygulamalı olmak üzere üç ayrı kategoride ve merkezi olarak yeterlilik sınavının gerçekleştirileceğini bildiren İşlek, daha önceki dönemlerde sadece sözlü ve uygulamalı olarak her ilde gerçekleştirildiğini belirtti.

Sınav sisteminde değişikliğe gidildiğinin ifade eden İşlek, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen merkezlerde yazılı ve sözlü sınavların yapılacağı onun haricindeki hiçbir ilde bu sınavların gerçekleştirilemeyeceğini açıkladı.

Yeterlik belgesi yazılı sınavına girmek isteyenlerin Ziraat ve Halk Bankaları'na 8-17 Haziran tarihleri arasında 40 TL ücret yatırmaları gerektiğini ifade eden İşlek, "Bankaya harç yatıran adaylar 8-17 Haziran 2009 tarihleri arasında internet ortamında www.meb.gov.tr adresindeki Merkezi sistem sınavları bölümüne girerek başvuruda bulunabilecekler. Başvuruların tamamı internet ortamından gerçekleştirilecek. Adayların ilgili WEB sayfasından alacakları giriş belgelerinde sınav yeri belirtilecek." dedi.

İşlek adayların sınava girebilmeleri için şu şartları taşıması gerektiğini bildirdi: "Stajyer vaizlik için; dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olmak. Bayan olmak. Stajyer Kur'an kursu öğreticiliği için; en az imam-hatip lisesi mezunu olmak. Bayan olmak. İmam-hatiplik için; erkek olup en az imam-hatip lisesi mezunu olmak. İmam-Hatiplik yapmaya mani bir özrü bulunmamak. Müezzin-kayyımlık için; erkek, lise veya dengi okul mezunu ve hafız olmak. İmam-hatip lisesi mezunları için hafızlık şartı aranmayacak."

Sınavda sorulacak soruların konuları ise şu şekilde açıklandı: "Vaizlik sınav konuları; Kur'an-ı Kerim, Arapça, tefsir, hadis, kelam, fıkıh, dini ve mesleki kültür, başkanlık ve devlet memurları ile ilgili mevzuat ve hitabet.
Kur'an kursu öğreticiliği sınav konuları; Kur'an-ı Kerim, akaid, fıkıh (ibadet konuları), siyer ve ahlâk, hitabet. İmam-hatiplik sınavı konuları; Kur'an-ı Kerim, akaid, fıkıh (ibadet konuları), siyer ve ahlâk, hitabet. Müezzin-kayyımlık sınav konuları; Kur'an-ı Kerim, akaid, fıkıh (ibadet konuları), ezan ve ikamet"

İşlek, daha detaylı bilginin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden alınabileceğini açıkladı.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  15530 µs