Piyasalar

4 Eylül 2015, Cuma tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Ya Ek Ödeme Ya da Seyyanen Zam Verilecek

16 Aralık 2011 01:43 tsi
Ya Ek Ödeme Ya da Seyyanen Zam Verilecek Toplu Görüşme Masası öncesi çok çetin pazarlıklar ve restleşmeler yaşanacak. 652 sayılı KHK ve 666 Sayılı KHK ların ardından hizmetlilerden daha az maaş aalan öğretmenlerin tepkisi giderek artıyor.

Haberkamu olarak daha önce yaptığımız değerlendirmelerde hep vurguladığımız gibi Toplu Sözleşme Yasası ve Masası Hükümetin ve Milli Eğitim Bakanının kaderini belirleyecek.

Toplu sözleşme yasasının çıkmasını bekleyen sendikalardan yetkili sendika Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Ek Ödeme ve Seyyanen zam için uzun süredir bastırıyor. Birçok Bakan ve bürokratla yapılan görüşmelerde bunların dillendirildiğini ve 300-380 tl arası bir ek ödeme veya seyyanen zam için Sendikanın bastırdığı bilgisini edindik.

Haberkamu olarak edindiğimiz bilgilere göre Milli Eğitim Bakanı kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine Öğretmenlere ek ödeme konusunda bir çözüm üreteceklerini ifade etmesine rağmen kabine içinde bu duruma karşı çıkan Bakanlar bulunmaktadır.

Özellikle Maliye Bakanı Mehmet ŞİMŞEK ve Başbakan yardımcısı Ali BABACAN toplu sözleşme yasası ve ek ödemeler konusunda olumsuz bir duruş sergiledikleri biliniyor.

Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU geçtiğimiz günlerde yapılan 21. Yüzyılda Türkiye’nin Eğitim ve Bilim Politikaları Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada Maliye Bakanı ve özellikle Ali BABACAN’ı hedef alan konuşmalar yaparak adeta rest çekmişti.

Ahmet GÜNDOĞDU konuşmasında" “Bunu hazmedemeyen bakanlara çağrıda bulunuyorum: ‘Biz, yüzde 50 oy aldık, nasıl olur da maaşları toplu sözleşme masası belirler’ diyorlar. Bu, çağdaş dünyanın yaşadığı bir gerçektir. Paydaşlık budur, örgütlülüğe bakış budur. 53. madde toplu sözleşme hakkını veriyor, 128. madde ise ‘memurların ve emeklilerin maaşları toplu sözleşme masasında belirlenir’ diyor. Bunu bu yıl öteleyebilir, geciktirebilirsiniz, ama uzun vadede buradan kaçış yok. Hazmederseniz, iyi olur” şeklinde konuşmuştu.

EK ödemeler ve toplu sözleşme yasasında Bakanlara rest çekip Sayın Başbakana seslenen Ahmet GÜNDOĞDU’nun sözlerinden hareketle şunu açıkça ifade edebiliriz. ki Toplu Sözleşme Yasası ve Ardından Ek Ödemeler ve Seyyanen Zam Konusu KIRILMA NOKTASI olacaktır. Çok çetin bir süreç sendikaları ve hükümeti bekliyor.

Milli Eğitim Politikaları öğretmenleri hizaya getirme üzerinden kurgulanmaya devam etmesi halinde, kırıcı ve yanlış uygulamalar bu hızla devam ederse çok uzun sürmez, Toplu Sözleşme Yasası ve Masası Hükümetin , Özellikle de Sayın Ali BABACAN, Mehmet ŞİMŞEK ve Ömer DİNÇER’in ayağına dolanacaktır.

Bu durumun Türkiye’nin birçok yerini eylem alanına çevireceğini görmek hiç de zor olmasa gerektir


Kaynak:haberkamu
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  25550 µs