Piyasalar

3 Eylül 2015, Perşembe tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Üniversite Daire Başkanlarının Mağduriyeti

29 Kasım 2011 14:38 tsi
Üniversite Daire Başkanlarının Mağduriyeti Ek ödemelerde yaşanan mağduriyetler devam ediyor. Yazımızda örnek maaş kıyaslamalarıyla verdiğimiz; üniversite Daire Başkanları da bu mağduriyeti yaşayanlar arasında. Hükümet biran önce yasal düzenleme de bulunarak bu mağduriyetleri gidermelidir. Böyle de

Ek ödemelerde yaşanan mağduriyetler devam ediyor. Yazımızda örnek maaş kıyaslamalarıyla verdiğimiz; üniversite Daire Başkanları da bu mağduriyeti yaşayanlar arasında. Hükümet biran önce yasal düzenleme de bulunarak bu mağduriyetleri gidermelidir. Böyle devam etmesi durumunda kamuya “eşit işe eşit ücret” değil, çalışma barışının bozulduğu bir sistem egemen olacaktır. İsteyen okuyucularımız yazımızda sunduğumuz örnek dilekçeyi ilgili kurumlara gönderebilirler. Yaşanan mağduriyetlerin biran önce çözülmesi temennisiyle…
Özlük ve Özgürlük Mücadelemizi Birlikte Yürütüyoruz

 

ÜNİVERSİTE DAİRE BAŞKANLARI İLE BAKANLIKLARDAKİ GENEL MÜDÜRLÜK DAİRE BAŞKANININ ARASINDAKİ MAAŞ KARŞILAŞTIRMASI

----------------------------------------------------------------------------------------
 
 

I-  ÜNİVERSİTE DAİRE BAŞKANIN MAAŞI :

Aylık Göstergesi              : 1500
Ek Göstergesi                 : 3000
Taban Aylık                   : 862,51
Kıdem Aylık                   : 32,23
Özel Hizmet Tazminatı (% 175) : 1.071,25
Yan Ödeme                     : 34,75
Ek Ödeme(% 180)               : 1.101,60
TOPLAM GELİR                  : 3.392,41
TOPLAM KESİNTİ                : 539,47
NET ÜCRET                     : 2.852,94
 
 
 

II-      666 SAYILI KHK.’NİN 10. MADDESİ KAPSAMINA ALINAN BAKANLIKLARDAKİ GENEL MÜDÜRLÜK DAİRE BAŞKANININ MAAŞI                

 
3000 Ek Göstergeye Göre;
 
Ücret Göstergesi              : 51.900 * 0.06446 = 3.345,47
Tazminat Göstergesi           : 28.575 * 0.06446 = 1.841.94
TOPLAM GELİR                  : 5,187,41
TOPLAM KESİNTİ                : 755,47
NET ÜCRET                     : 4.431,94
 
3000 Ek göstergeye göre Üniversite Daire Başkanları ile Bakanlıklardaki Genel Müdürlük Daire Başkanı arasındaki net maaş farkı (4.431,94 – 2.852,94) 1,579,00 TL.’dir.
 
Dilekçe Örneği:
Konu: 666 Sayılı KHK ile Getirilen Yeni Ücret Sistemi Kapsamında Üniversite Daire Başkanlarının İstekleri Hakkında.
 
Kamu görevlilerinin mali haklarının düzenlenmesi amacı ve Eşit işe eşit ücret sloganıyla çıkarılan 666 sayılı KHK ile yeni ücret sisteminin temelleri atılarak kapsama alınan kamu görevlileri arasındaki ücret adaletsizliğinin giderilmesi memnuniyetle müşahede edilmekle birlikte, anılan KHK’nin EK 10 nuncu maddesi kapsamı dışında tutulan Üniversitelerde çalışan Daire Başkanları getirilen yeni ücret sisteminde büyük hayal kırıklığı yaşamışlardır.
 
Kamu oyuna yansıtıldığı kadarıyla bilinen hükümet politikası; farklı kurumlarda çalışan aynı düzeyde ve unvandaki personel arasında ücret farklılığını gidermektir. Hükümetin eşit işe eşit ücret uygulayarak ücret farklılığını ortadan kaldırmak suretiyle hem performansı artırmayı hem de kurumlar arası nakil baskısını ortadan kaldırmayı hedeflediği bilinmektedir.
 
Üniversite daire başkanlarının görev yetki ve sorumlulukları 124 sayılı KHK ile belirlenmiş ve üniversite teşkilatının hiyerarşik düzeni içerisindeki yetki ve sorumlulukları bakımından bakanlıklar ve diğer kurumlardaki genel müdürlük daire başkanlarından daha etkin görev yürüttükleri tartışmasızdır.
 
Üniversitelerin daire başkanlıkları 666 sayılı KHK ‘nin EK 10 nuncu maddesi kapsamına alınmadığı için dengelenmek istenen eşit işe eşit ücret sistemi aksi yönde eşitsizlik doğurmuş ve eski sisteme göre ücret aralığı daha fazla açılmıştır.
 
Üniversite daire başkanları için;  666 sayılı KHK ile ek ödemelere yapılan ilave iyileştirme dahil edildiğinde geçerli katsayı üzerinden hesaplanan net ücretleri ile, bakanlık ve diğer kurumlardaki genel müdürlük daire başkanlarının yeni ücret sistemine göre net ücretleri karşılaştırmalı olarak aile ve çocuk yardımları ile asgari geçim indirimi hariç ekli tabloda gösterilmiştir.
 
Yukarıda açıklandığı üzere görev yetki ve sorumlulukları diğer daire başkanlarından farklı olmayan üniversite daire başkanlarının aleyhine gelişen yeni ücret sisteminden kaynaklanan 1.579,00 TL’sını bulan çok ciddi ücret farkı olduğu görülmektedir.
 
Ayrıca, yukarıdaki ücret karşılaştırmalarından görüleceği üzere yeni ücret sistemi ile üniversite daire başkanlarının ücretleri; Kamu idaresindeki yönetim hiyerarşisi içerisinde bulunan emsali daire başkanlarına makam tazminatı ve buna bağlı olarak görev tazminatı verildiği halde sadece üniversite daire başkanlarının kapsam dışında tutulması bir başka üzüntü kaynağıdır.
 
Üniversite daire başkanlarına karşı yaratılan bu adaletsizliğin başta İnsan Haklarına, Anayasamızın eşitlik ilkesine, 666 sayılı KHK’nin çıkarılış amacına ve çalışma barışına aykırı olduğu tartışmasızdır.
 
Bu nedenlerle; 666 sayılı KHK’nin mali hakların yürürlük tarihi olan 15 Ocak 2012 tarihinden önce, yapılan haksızlığın ortadan kaldırılması ve hükümetin eşit işe eşit ücret politikasına uygun hale getirilmesi amacıyla; Üniversite daire başkanlarının da 666 sayılı KHK’nin (II) sayılı cetvelinin 8 nci sırasındaki mali haklardan yaralanmaları için anılan KHK’nin EK 10 nuncu maddesi kapsamına üniversitelerin alınması ile 657 sayılı Kanunun makam tazminatını düzenleyen IV sayılı Makam Tazminatı Cetvelinin 7 nci sırasına üniversite daire başkanlarının ilave edilmesi konusundaki yasal düzenlemenin yapılması halinde 103 Devlet Üniversitesinde çalışan 824 daire başkanına yapılan haksızlık ortadan kaldırılmış olacaktır.
 
İstek ve önerilerimizin, başta Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Başbakanımız olmak üzere ilgili Sayın Bakanlarımız ve hükümet nezdinde ki diğer karar vericiler tarafından dikkate alınacağına ve üniversite daire başkanlarının sorununa çözüm üretmeleri konusunda gerekli alaka ve hassasiyeti göstereceklerine inancımın tam olduğunu bildirir saygılarımı sunarım.
 
 
 
    Adı ve Soyadı
…………… Daire Başkanı
 
 
EKLER               :
Ek- 1 Tablo (1 adet)
 
 
DAĞITIM             :
TBMM Başkanlığına
Başbakanlığa
Maliye Bakanlığına
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına
YÖK Başkanlığına
 

memurlar.bizYorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  15820 µs