Piyasalar

9 Ekim 2015, Cuma tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

SBS'de 5 Dersten Soru Çıkacak

3 Haziran 2009 00:11 tsi
SBS'de 5 Dersten Soru Çıkacak SBS soruları yabancı dil de dahil olmak üzere 5 dersi kapsayacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi görmeyen öğrenciler için alternatif sorular olacak.

Seviye Belirleme Sınavları'nda (SBS) sorulacak sorular, Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil olmak üzere beş dersi kapsayacak. Testlerin ağırlık katsayıları, Türkçe ve Matematik testlerinde 4, Fen ve Teknoloji (Fen Bilimleri) ve Sosyal Bilgiler testlerinde 3, Yabancı Dil testlerinde ise 1 olacak. 


DİN KÜLTÜRÜNÜN SORULARI SEÇMELİ 
SOSYAL Bilgiler bölümü içersinde yer alan sorular sosyal bilgiler, İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden çıkacak. SBS de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin soruları Sosyal Bilgiler dersi içinde sorulacak. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini okumayan ya da bu soruları yanıtlamak istemeyen öğrenciler için bu bölümde alternatif sorular yer alacak. Bu alternatif sorular 6. sınıflar için 2 tane, 7. sınıflar için 3 tane ve 8. sınıflar için de 4 tane olacak. Sosyal Bilgiler sorularına gelince, 6. sınıflar için 16 tane, 7. sınıflar için 18 tane ve 8. sınıflar için 20 tane. 

HANGİ DERSLERDE SORU YOK? 
SINAVLARDA müzik, beden eğitimi, resim-iş ve seçmeli dersler ile rehberlik ve sosyal etkinliklerden soru sorulmayacak. Sınavlardaki soruların sayısı her üst sınıfta artacak. Sınavlar yılda bir kez yapılacak, tüm merkezi sistem sınavlarının mantığına uygun olarak telafisi ya da not yükletmesi gibi ek herhangi bir sınavı olmayacak. SBS, öğrencilere merkezi sınav mantığı ile uygulanacak. Öğrenciler bir kez girebilecek. SORULAR Milli Eğitim Bakanlığı'nın ısrarla vurguladığı üzere, yalnızca o yıl öğrenilen konulardan oluşacak. Geçmiş yıllardan soru çıkmayacak. Sorular müfredat dikkate alınarak hazırlanacak. Soruların derslere göre dağılımı yapılırken, her dersin haftalık ders saati ölçü alınacak. Bu nedenle de öğrencilerin yıl içinde gördükleri konuları öğrenme düzeyi ve tabiî ki büyük önem kazanıyor. 

YABANCI DİL SORULARI 
SEVİYE Belirleme Sınavları'nda ilköğretim okullarında zorunlu yabancı dil olarak okutulan İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca derslerinden soru sorulacak. Öğrenciler hangi yabancı dili okullarında öğreniyorsa o dilin sorularını yanıtlayacak. Seçmeli yabancı dil sorusu sorulmayacak. Yabancı dilden 6.sınıflar için 13 soru, 7. sınıflar için 15 soru sorulacak. Ağırlık katsayıları 1 olacak. 

EN FAZLA SORU TÜRKÇE'DEN 

EN fazla soru haftalık ders saati tüm diğer derslerden fazla olan Türkçe dersinden gelecek. Bu dersten 6. sınıfta 19 soru, 7. sınıfta 21 soru, 8. sınıfta 23 soru olacak. Testlerin ağırlık katsayısı da 4 olacak. 

SINIFA GÖRE SORU SAYISI DEĞİŞECEK 

SBS'de soruların sayısı öğrencilerin okudukları sınıflara göre farklılık gösterecek. Tüm sınavlar tek oturumda yapılacak. 6'ncı sınıflara 80 soru sorulacak ve 90 dakika sürecek. 7'nci sınıflara 90 soru sorulacak ve 100 dakika süreleri olacak. 8'inci sınıflara ise 100 soru sorulacak. Onların süreleri 120 dakika. Ancak sınav komisyonu süreler ile ilgili bir değerlendirme daha yapacak ve süreyi gerekli görürse artırabilecek.

ÖĞRENCİLERE İKİNCİ ŞANS 
Kaç öğrencinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu yerine alternatif soruları yanıtladığı belirlenemeyecek. Çünkü 3 alternatif Sosyal Bilgiler sorusunun da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusunun da yanıt şıkları aynı olacak. Sınavları düzenleyen MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Ekinci, "Bu alternatif soruları isterlerse diğer öğrencilerde çözebilecek. Aslında öğrencilere iki şans veriliyor. Bu dersi almayanlar zaten seçmeli soruları yapacak. Ama diğer çocuklar da isterlerse bu alternatif soruları yapabilecekler. Alternatif sorular tümünü kapsamış olacak. Soruların şıkları aynı olacağı için de kimin bu soruları yaptığı belli olmayacak'' dedi. 

HANGİ SINIFA KAÇ SORU SORULACAK 
Sınıf ........................Soru Sayısı..................... Süre
6. sınıf.........................80..............................90 dakika
7. sınıf.........................90..............................100 dakika
8. sınıf........................100.............................120 dakika

Ders adı . . . . . .6.sınıf . . . .7.sınıf . . . .8.sınıf
TÜRKÇE.................19 ..................21 ...................23
MATEMATİK........16 ..................18 ...................20
FEN VE TEK .........16 ..................18 ...................20
SOSYALBİLGİ .....16 ..................18 ...................20
YABANCIDİL........13 ..................15 ...................17
TOPLAM................80 ..................90 .................100 

SORULARIN DAĞILIMI 
Test adı .......................................................Katsayı
Türkçe.................................. ....................................4
Matematik.............................. ................................4
Fen Bilimleri...........................................................3
Sosyal Bilgiler........................................................3
Yabancı Dil..............................................................1

Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  15730 µs