Piyasalar

2 Eylül 2015, Çarşamba tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Formasyon Sorunu Çözüm Bekliyor? Öğretmen Atama Kılavuzunda Yayınlanan Formasyon Şartları

3 Temmuz 2011 18:15 tsi
MEB Haziran Öğretmen Atama Kılavuzu’nda yayınladığı formasyon kabul şartları adayları çileden çıkardı. Bazı öğretmen adayları Danıştay’ın formasyon kararını durdurduğunu iddia ediyor. Öğretmenler resmi açıklama bekliyor.

Öğretmen atama kılavuzunda yayınlanan formasyon şartları;

Pedogojik formasyon: Bakanlığımız Yükseköğretim Kurulu işbirliğiyle yurt içi üniversitelerce öğretmenlik meslek bilgisi alanında düzenlenen belgelerdir.

Yakındoğu Üniversitesince verilen İngilizce öğretmenliği için İngilizce Öğretmenliği sertifikası’ hariç; kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yurt dışı üniversitelerden alınan belgeler, Yükseköğretim kurulu Başkanlığınca denklik yapılmadığı sürece kabul edilmemektedir.

Danıştay 8. Dairesinin 20-10-2010 tarihli ve 2010-2741 Esas No’lu Yürütmeyi Durdurma Kararı gereğince, Atatürk, İstanbul, Uludağ üniversitelerinin fen-edebiyat fakültelerinde 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren  öğrenim süresi içinde verilen pedegojik formasyon dersleri ve belgeleri geçersizdir.

Geçerli kabul edilen belgeler;

a-Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans belgesi

b- 21 kredilik pedegojik formasyon belgesi (1993-1994 öğretim yılı ve daha öncesinde düzenlenen 18 ve üstü kredilik belgeler kabul edilecektir)

c) 33 kredilik ilköğretim sınıf öğretmenliği sertifikası

d) İngilizce öğretmenliğine kaynak program mezunları için İngilizce öğretmenliği sertifikası (Yakın Doğu Üniversitesi dahil)

e) Lisans mezunu olmadan önce meslek yüksekokullarında öğrenim görenlerin bu sürüde aladıkları pedegojik formasyon belgesi,

Bunlardan sınıf öğretmenliği sertifikası sınıf öğretmenliği hariç, diğer tüm alan öğretmenliği başvurularında geçerlidir.

Başvuruların son günü itibariyle pedegojik formasyon belgesi için yapılan sınavlara katılarak başarılı olup formasyon belgesi düzenlemeyenler, başarılı olduklarına ilişkin ilgili üniversiteden alacakları resmi yazı ile başvuru yapabileceklerdir. Bu durumda olanlar, elektronik başvuru formunda yer alan pedagojik formasyon bilgileri bölümüne, alacakları resmi yazının tarih ve sayasını gireceklerdir.

Eğitim fakültesi mezunları ve resmi eğitim kurumlarında öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olanlar ile üniversitelerde (vakıf ve özel üniversiteler hariç) en az iki yıl süreyle öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, uzman ve araştırma görevlisi olarak çalışmış olanlardan, yukarıda sayılan belgeler istenmeyecektir.
 


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  21600 µs