Piyasalar

9 Ekim 2015, Cuma tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

İşte Madde Kullanımı ve AMATEM İstatistikleri

3 Mayıs 2011 13:11 tsi
İşte Madde Kullanımı ve AMATEM İstatistikleri Ankara Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi’ne (AMATEM) başvuranların sayısı son 6 yılda 4 kat arttı.

Başvurularda Ankara’nın ardından ilk üç sırayı Gaziantep, Hatay ve Van alırken, hastaların yüzde 48’i alkol, 28’i ise eroin bağımlılığı nedeniyle başvuruda bulundu. AMATEM doktorlarından Doç. Dr. Nesrin Dilbaz’ın verdiği bilgilere göre merkeze 2004’te 2 bin 470 kişi başvururken, 2010 başında bu rakam 9 bin 686’ya yükseldi.

Yüzde 56’sı il dışından

2004’te Ankara AMATEM’e başvuran ve yatırılarak tedavi verilen hastaların yüzde 28’i il dışından geliyordu. 2009’da bu oran yüzde 56’lara çıktı ve 6 yıllık sürede toplam başvuruların yarısını Ankara dışından gelen hastalar oluşturdu. Başvurularda Ankara’nın ardından ilk üç sırayı Gaziantep, Hatay ve Van oldu. Bu iller dışında başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu illeri olmak üzere hemen her ilden hastaya hizmet verildi.

Yüzde 28’i eroin

6 yılda başvuran hastaların yüzde 48’i alkol, yüzde 28’i eroin, yüzde 16’sı diğer maddeler ve yüzde 8’i ise uçucu madde bağımlısı. Alkol tedavi için başvuran hastaların tüm hastalara oranı 2004’te yüzde 56 iken, bu oran eroin kullanımının tedavisi için başvuran hasta sayılarındaki artış nedeniyle yüzde 45’lere kadar geriledi. Aynı dönemde, eroin kullanımının tedavisi için başvuran hastaların tüm hastalara oranı yüzde 8.7’den, yüzde 38’e yükseldi.

Eroin bağımlıları doğudan

Alkol, uçucu madde ve diğer madde kullanımının tedavisi için başvuranların çoğunluğu Ankara’dan olurken, eroin kullanımının tedavisi için başvuruların yüzde 90’ların üzerindeki oranlarda il dışından ve özellikle Doğu ve Güney illerinden geliyor. Başvuran hastaların sosyal güvenceleri açısından dağılımına bakıldığında ise en büyük dilimin yüzde 31 ile yüzde 38’lik yeşil kartlı hastalar. Toplamda hastaların yüzde 90’ına yakın bir bölümünün sosyal güvencesi var, yüzde 10’luk kısmı ise tedaviyi ücretli olarak aldığı belirlendi.

399 çocuk bağımlı

Ankara AMATEM’de 6 yılda yatan hastalar arasında, 34’ü kız, 365’i erkek, toplam 399 da çocuk bulunuyor. Bunların 55’i eroin bağımlısı. Yaş ortalaması ise 16.5. Uçucu madde bağımlısı en küçük hasta ise 11 yaşında. Hastaların yüzde 10’unu 18 yaş altı gençler oluşturuyor. Gençlerin yüzde 77’si aileleri ile yüzde 6’sı sokakta yaşıyor. Yüzde 95’i, 15-18 yaş grubunda.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  22780 µs