Piyasalar

8 Ekim 2015, Perşembe tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

YGS İptal Edilir Mi?

25 Nisan 2011 13:53 tsi
YGS İptal Edilir Mi? YGS'nin iptali için açılan dava neticesinde bilirkişiler incelemelerini tamamladı. METEKSAN'daki İncelemeler Sona Erdi, Gözler Savcılıkta.. Her ne kadar ÖSYM sınavı iptal etmeme yanlısı olsa da sınavın iptal edilme olasılığı var.

Son günlerde öğrenciler arasında "YGS iptal edildi." şeklinde pek çok haber dolaşmakta. Her ne kadar bu haberler sadece birer tahmin olsa da bu sorunun cevabı çok yakında netleşmiş olacak.

YGS'de dağıtılan kitapçıklardaki cevap şıklarının ÖSYM'nin talimatı doğrultusunda yeterli düzeyde karıştırılmadığı ve bunun sonucunda bazı kitapçıklarda cevapların istenilen karmaşıklıkta dizilmemesi üzerine ÖSYM bunu matbaanın hatası olarak ilan etmişti.

METEKSAN'daki İncelemeler Sona Erdi, Gözler Savcılıkta

Meteksan'daki Araştırmalar Tamamlandı. YGS'deki şifre iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında, bilirkişi heyetinin METEKSAN'da yaptığı inceleme tamamlandı.

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'ın talimatı doğrultusunda, YGS soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarının basıldığı METEKSAN'da 22 Nisanda incelemelerine başlayan bilirkişi heyeti, yaklaşık 1 milyon 700 bin adayın soru kitapçığı ve cevap anahtarlarına ilişkin veri tabanı üzerinde inceleme yaparak çalışmalarını tamamladı.

Bu sırada YGS'nin iptali için açılan dava Danıştay'dan düşmüş ve yerel mahkemeye gönderilmişti. Yerel Mahkemede soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Şadan Sakınan'ın talimatı doğrultusunda, bilirkişiler YGS soru  kitapçıklarının ve cevap anahtarlarının basıldığı METEKSAN'a gitti.

Bilirkişiler burada yaklaşık 1 milyon 700 bin adaydan ilk bin adayın soru kitapçığı ve  cevap anahtarlarına ilişkin veri tabanı üzerinde inceleme yaptı.. Ancak incelemenin görülen ihtiyaç üzerine çok daha detaylandırılması ihtimali de söz konusu. İnceleme neticesinde tüm bu tartışmalara son nokta adli makamlarca konulacak. Bu inceleme sonucunda ise YGS'nin iptal edilip edilmeyeceği net olarak ortaya konacak.

İNCELEME 3 GÜN SÜRDÜ

YGS’deki şifreleme iddiaları ile ilgili başlatılan ve Başsavcı Vekili Şadan Sakınan’ın yürüttüğü soruşturmada, sınav kitapçıklarının basıldığı matbada incelemeler 3 gün sürdü. Pazar günü yapılan Yüksek Lisans Sınavı’nın (ALES) bitimine kadar sürdüğü belirtildi. Bu arada inceleme devam ettiği sırada ÖSYM Başkanı Ali Demir de matbaa binasına geldi. Kısa süren incelemenin ardından METEKLSAN'dan ayrıldı.

ÖSYM dün yaptığı açıklamada YGS sonuçlarının başsavcılık tarafından yapılan incelemenin bitmesinin ardından açıklanacağını, LYS başvurularının ise sonuçların açıklanmasının hemen ardından başlayacağını belirtti.

ÖSYM BAŞKANI BİLGİ ALDI

Bu arada inceleme devam ettiği sırada ÖSYM Başkanı Ali Demir de matbaanın ön kapısında girerek, içerde yetkililerden bilgi aldı. Yaklaşık yarım saat içerde kalan Demir, daha sonra matbanın arka kapısından ayrıldı. Matbaa'daki görüşme sırasında Ali Demir'in yetkililere her türlü desteğe hazır olduklarını belirttiği bildiriliyor.

Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  30060 µs