Piyasalar

6 Ekim 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Ankara MEM'den Sanal Kurs: Kursiyernet.Meb.Gov.Tr

8 Mart 2011 02:34 tsi
Ankara MEM'den Sanal Kurs: Kursiyernet.Meb.Gov.Tr Özel kurslara gidemeyen dar gelirliler için Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ''kursiyer.net'' ismiyle geliştirdiği projeyle, ücretsiz olarak sanal ortamdan 10 ayrı bilgisayar programına yönelik sesli, görüntülü ve ücretsiz eğitim veriliyor

Yüksek çözünürlükte görüntü kalitesiyle hazırlanmış Microsoft Office, Adobe, Grafik ve 3D yazılımları ile yazılım dilleri eğitimlerinin yer aldığı ''kursiyer.net''e Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sayfalarından ulaşılabiliyor. Eğitimlerden yararlanmak için herhangi bir üyelik işlemi de gerekmiyor.

Yaklaşık 3 ay önce hizmete girmesine rağmen 5 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşan ''kursiyer.net'' hakkında AA muhabirinin sorunlarını yanıtlayan İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan, neredeyse hiç bir tanıtım yapılmadığı halde projeye gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını bildirdi.

Projeyi, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Ar-Ge biriminin geliştirdiğini ve ücretsiz olarak herkesin kullanımına açtığını anlatan Aydoğan, ''kursiyer.net''e Milli Eğitim Bakanlığı'nın da destek verdiğini ve internet sayfasında yer verdiğini söyledi.

Eğitimlerden yararlanmak için herhangi bir ücret ödemek gerekmediğini aktaran Aydoğan, ''Burada resmen bir 'sanal mesleki eğitim kursu' açtık. Maddi durumu iyi olmayan ve özel kurslara gidemeyen ancak kendisini geliştirmek isteyen herkes, buradan faydalanabilir. Bu programların çoğu iş hayatında kullanılıyor. Örneğin; Photoshop programını iyi derecede kullanan birisi, fotoğrafçılık konusunda kendini geliştirebilir. 'Kursiyer.net' sayesinde hiç kimse 'Ben hiçbir işe yaramıyorum', 'Hiçbir programı kullanmayı bilmiyorum' demeyecek'' diye konuştu.

Projenin, kısa sürede çok sayıda kullanıcıya sahip olmasının, şirketlerin de dikkatini çektiğini aktaran Aydoğan, reklam teklifleri aldıklarını, ancak önerilen ücretleri az buldukları için şu an için bu teklifleri değerlendirmediklerini ifade etti.

Kamil Aydoğan, 'kursiyer.net' üzerinden sunulan eğitimle ilgili şimdilik bir sertifika vermediklerini belirterek, ''Şu an mevzuat da buna uygun değil ama vatandaşın da bu yönde bir isteği olursa, 'ne yapabiliriz?'e bakarız ve sertifika vermek için çalışma yapabiliriz'' dedi.

Projeden, okulların hatta kursların dahi faydalandığını ve konu hakkında geri dönüşlerin çok olumlu olduğunu anlatan Aydoğan, sistem üzerinden verilen ders sayılarının da kısa süre içinde ciddi oranda artırılacağı müjdesini verdi.

-BAŞKENTTE OKULLARIN FAALİYETLERİ TAKİP ALTINDA-

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bir çok önemli projeye daha imza attığını, bunlardan birini de ''eğitim.net'' olduğuna değinen Aydoğan, bu proje sayesinde de okullardaki ders dışı yapılan tüm etkinliklerin kayıt altına alındığını bildirdi.

''Eğitim.net'' ile ders dışı yapılan etkinlikleri detaylarıyla izlediklerini aktaran Aydoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

''Müdürlüğümüze bağlı bin 600 okul var. Bu proje sayesinde okullarımız artık adeta bir yarış içerisinde. Çünkü okullar yaptıkları tüm faaliyetleri buraya girmek zorundalar. Biz de bunları takip ederek, yaptığımız toplantılarda sonuçları okullarımızla paylaşıyoruz. Bu sayede faaliyet sayısı yüksek olan okullarımız, çabalarını duyurmuş oluyor. Faaliyetleri az olan okullarımızı ise uyarıyoruz ki çalışmalarını artırsın.

Yine bu proje de çok olumlu tepkiler aldı ve önemli veriler topladık. 'eğitim.net' projesini, geçen eğitim-öğretim döneminin ikinci yarısında başlattık ve bu konunun üzerinde duracağımızı gösterdik. Bunun üzerine geçen yılın ikinci döneminde okullarımızda yapılan etkinliklerden 600 bin kişi faydalanırken, bu eğitim-öğretim yılının daha ilk 3 ayında 1 milyon 464 bin kişiyi kapsayacak faaliyetler yapıldı. Hedefimiz ise 1 yıl içerisinde 5 milyon kişiye ulaşmak. Türkiye'de böyle bir sistemi kullanan tek il olduğumuz için mutluyuz. Bu tarz çalışmalarımız artarak devam edecek.''
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  25240 µs