Piyasalar

6 Ekim 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Sınav Öncesi, Sınav Günü Ve Sınav Anında Yapılması Gerekenler

6 Mart 2011 16:22 tsi
Sınav Öncesi, Sınav Günü Ve Sınav Anında Yapılması Gerekenler Sakarya Dershaneleri Merkez Şube Müdürü Hasan Çağlayan, YGS öncesi adaylara 'sınav için olumlu düşünün, sınavdan korkmayın' uyarısında bulundu.

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren Yüksek Öğretime Giriş Sınıvı (YGS) için sona yaklaşıldı. Samsun Sakarya Dershaneleri Merkez Şube Müdürü Hasan Çağlayan, 27 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek sınav öncesi adaylara 4 başlık halinde uyarılarda bulundu.

SINAV ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Çağlayan, sınav öncesi yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Başaracağınıza inanın. Sınavda zekanızın değil, ders başarınızın değerlendirildiğini unutmayın. Geçmişteki başarısızlıkları unutarak, başarılarınızı düşünün. Yersiz korkular uyandırmayın. Korkular, çalışmış olsanız bile başarısız olmanıza neden olabilir. Sınavın yaklaştığı şu dönemde rahat tavırlar sergilemeye gayret gösterin. Sınav için olumlu düşünün, sınavdan korkmayın. Yabancılık çekmemek için sınav salonunu mutlaka önceden görün. Daha çok tekrar ve deneme ağırlıklı ders çalışın. Kendinizi sınav anında hayal edin. Sorulara şöyle bir baktığınızı hissedin, içinizden sorular kolaymış, ben bunları yapabilirim, sözlerini duyun. Sınavda çok başarılı olacağınızı hayal edin. Hiç bilmediğiniz değil de, unuttuğunuzu düşündüğünüz konulara ağırlık verip, o konuları pekiştirmeye çalışın. Sevdiğiniz kişilerle vakit geçirin. Bunan yanında sınavı bir ölüm kalım savaşı, bir şeylerin başlangıcı ya da sonu olarak görmeyin. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Herkesin sizden daha başarılı olduğu ya da çok çalıştığı düşüncesine kapılmayın. Uyku düzenini bozmayın. Yapması gerekenleri kol saatine göre değil, oluşturduğu beden saatine göre yapar, onun için son hafta beden saatinde değişiklik yapmayın. Sakatlanmanıza neden olabilecek riskli sporlardan ve hareketlerden kaçının. Sizi kaygılandıracak konuşmalardan ve ortamlardan uzak durun. Film seyredecekseniz; komedi filmlerini tercih edin."

SINAV ÖNCESİ SON GÜN YAPILMASI GEREKENLER

Çağlayan, sınav öncesi son gün yapılması gerekenler konusunda şunları söyledi: "Her gün kalktığınız saatte kalkın. Özellikle sınav öncesi son gün ders çalışmayın. Sizi rahatlatacak aktivitelerde bulunun. Sınav için gerekli olan belgeleri hazırlayın. Sınavda kullanacağınız araç gereçlerden en az ikişer adet hazırlayın. Sizi rahatlatacak bol oksijenli ortamlarda vakit geçirin. Sınav akşamı alışık olmadığınız, ağır gelebilecek ve yağlı yemeklerden yemeyin. Zihninizin devamlı sınav düşüncesinin meşgul etmesine izin vermeyin. Çok geç saatlere kadar oturup uykusuz kalmayın. Sizi kaygılandıran arkadaşlardan ya da ortamlardan uzak durun."

SINAV GÜNÜ YAPILMASI GEREKENLER

Çağlayan, sınav günü yapılması gerekenleri şöyle anlattı: "Sınav sabahı hafif bir kahvaltı yapın. Kahvaltının mümkünse şekerli gıdalar içermesine dikkat edin. Sınav sabahı mümkünse ılık bir duş alın. Sınav esnasında sizi sıkmayacak, rahat olmanızı sağlayacak kıyafetler giymeye özen gösterin. Evden çıkmadan önce sınav esnasında gerekli olan belgelerinizi kontrol edin. Ulaşılacak mesafeyi, o günkü yoğunluğu ve trafiği hesaba katarak sınav yerine 30 dakika önce varacak şekilde evden çıkın. İhtiyacınız olabileceğinden dolayı yanınızda su bulundurun. Sınavdan önce lavaboya gitmeyi ihmal etmeyin. Sınavı başarabilirim düşüncesini aklınızdan çıkarmayın.

Yapılmaması gerekenler: Kesinlikle panik yapmayın. Uyku düzeninizi olumsuz etkileyecek şekilde çok erken kalkmayın. Sizi rahatsız edecek kadar çok yemeyin. Doktor tarafından tavsiye edilmemiş ilaç, sakinleştirici almayın. Sakince hazırlanın."

SINAV ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

Samsun Sakarya Dershaneleri Merkez Şube Müdürü Hasan Çağlayan, sınav anında yapılması gerekenleri ise şu şekilde aktardı: "Sınava girmeden bir kaç saat önce ya da sınav başlamadan kısa bir süre önce heyecanlanmaya başladığınızı fark ettiğinizde, diğer öğrencilerin de bunu yaşadığını ve bunun doğal olduğunu, hatta sınavda başarılı olabilmek için bu heyecanın gerekli olduğunu kendi kendinize söyleyin. Soruları, en iyi bildiğiniz dersten başlayarak çözün. Soruları çözdükçe geriliminiz azalacak ve moraliniz yükselecektir. Deneme sınavlarında nasıl bir yöntem geliştirmişseniz gerçek sınavda da aynı yöntemi kullanın. Bölümler arası geçişlerde zihninizi ve bedeninizi dinlendirin. Soru köklerindeki hiçbiri, yalnızca, değildir, ulaşılamaz yanlıştır gibi ifadelere dikkat edin. Uzun soru zor değildir, bilgiyi de içinde barındırır. Altı çizili ve koyu yazılı kelimelere dikkat. Cevaptan emin olsanız bile, bütün şıkları okumayı ihmal etmeyin. Soruları işlem yaparak çözün.

Olumsuz düşünceler ve batıl inançlara itibar etmeyin. Art arda 3 veya 4 sorunun cevabı aynı şık türü olabilir. Kaydırma yapmamaya özellikle dikkat edin. Emin olmadığınız soruları cevaplamayın. Takıldığınız sorularda gereğinden fazla zaman kaybetmeyin. Soruya bir işaret koyarak diğer sorulara geçin. Zaman kalırsa tekrar soruya dönün."
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  20610 µs