Piyasalar

9 Ekim 2015, Cuma tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Açıköğretim Lisesi Kayıt Tarihleri Uzatıldı!..

1 Nisan 2009 23:03 tsi
Açıköğretim Lisesi Kayıt Tarihleri Uzatıldı!.. MEB Açık Lise Kayıt tarihlerini uzattı. Konuyla iligili bakanlığın açıklaması şu şekilde....

 

Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi 2008-2009 eğitim-öğretim yılı II. dönem Kayıt Yenileme işlemleri 01 Nisan 2009 Çarşamba saat 17:00'ye kadar uzatılmıştır. Bu tarihten sonra bankalara kayıt yenileme bedeli yatırılmayacaktır. Ancak, Kayıt Yenileme ve Ders Seçme ekranları 03 Nisan 2009 Cuma saat 17:00'ye kadar açık kalacaktır. Öğrencilerimiz 03 Nisan 2009 tarihine kadar derslerini seçebilir, seçtiği derslerde değişiklik yapabilir, adres ve sınav yeri bilgilerini güncelleyebilirler.

 Kayıt yenileme için gerekli işlemlerle ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ 2008–2009 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

II. DÖNEM KAYIT YENİLEME İŞLEMİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

2008–2009 Eğitim-Öğretim Yılı II. Döneminde Açık Öğretim Lisesinde öğrenimlerine devam etmek üzere, kayıt yenileme başvurusunda bulunacak öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri,  23 Şubat – 27 Mart 2009 tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinde yapılacaktır. Kayıt yenilemelere ilişkin işlemler, aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda yapılacaktır.

I.            KİMLER KAYIT YENİLEME İŞLEMİ YAPTIRACAK?

1. Açık Öğretim Lisesine daha önce kayıt yaptırmış öğrencilerimizden, öğrencilik durumu aktif veya donuk olan tüm öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemini yapabilirler.2. Kayıt yenileme döneminde; Sadece Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen öğrencilerimizden aşağıdaki şartları taşıyanların geçiş işlemleri yapılacaktır.

a)     Meslekî Açık Öğretim Lisesi 1. veya 2. dönem öğrencisi olanlar. (3. dönemden notu olanlar alınmaz)

b)      Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmış; ancak hüküm giymiş olanlar,

c)     Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmış ancak yüz yüze eğitim yapamayacağını tam teşekküllü devlet hastanesinden “yüz yüze eğitime devam edemez” ibareli kurul raporu ile belgelendirenler,

Dikkat:  1. Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak, Açık öğretim lisesine geçmek isteyen öğrencilerimiz öncelikle Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek öğrencilik durumlarının Açık Öğretim Lisesine geçiş şartlarını taşıyıp taşımadığını kontrol ettireceklerdir.

2. Geçiş şartlarını taşıyan öğrencilerin yazmış oldukları Açık Öğretim Lisesine geçiş dilekçeleri Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerince kesinlikle alınmayacak olup, öğrenciler dilekçelerini kayıt yenileme tarihleri arsında Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne ulaştırmaları gerekmektedir.

3. Kesin geçiş işlemleri Açık Öğretim Lisesi müdürlüğünün dilekçeleri incelemesinden sonra yapılacaktır.  

 II.                KAYIT YENİLEME KATILIM BEDELİ

a)      Katılım Bedelinin Yatırılması:Açık Öğretim Lisesinde kayıt yenileme katılım bedeli 45 TL’dir. Bunun;

·        40.00TL.’yi Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaralarını bildirerek Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü hesabına yatıracak.

·        Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası olmayan yabancı uyruklular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerinden vatandaşlık numarası alarak katılım bedelini bu numaraya yatırmaları gerekmektedir.

·        5.00TL’yi ise kaydını yaptıracağı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün okul aile birliğinin vereceği banka hesap numarasına veya Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü okul aile birliğinin makbuzu karşılığında Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne teslim edecektir.

b)      Kayıt yenileme işleminde yatırılan katılım bedeli online olarak Açık Öğretim Lisesi sistemine aktarıldığı için süresi dışında/yanlış yatırılan katılım bedelinin Banka dekontları kesinlikle kabul edilmeyecektir.

c)      Kayıt yenileyecek öğrenci, kayıt yenileme katılım bedeli olarak bankaya yatırdığı paranın dekontunun bir nüshasını Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine teslim edecek, diğer nüshasını kendisi muhafaza edecektir. (Dekontlar gerektiğinde Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne ibraz edilecektir.) 

d)      Kayıt Yenileme Katılım Bedeli Alınmayacak Öğrenciler 

·        1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimizin eş ve çocukları ile bu mücadelede şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

·        Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz ile şehit düşenlerin eş ve çocuklarından,

·        İstiklal madalyası verilmiş, Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar;

·        Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenler, Yukarıdaki şatlardan birini taşıyan öğrencilerimiz durumlarını belgelendirmek şartıyla kayıt yenileme katılım bedelinden muaf olacaklardır.(şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.) 

DİKKAT:Katılım bedeli muafiyeti butonların yanında “ıslah evi ve ceza evi “ seçenekleri de vardır. Bu seçenekler sadece Açık Öğretim Lisesini bilgilendirmek için konulmuştur. İşaretlenmiş olması öğrenciye katılım bedeli muafiyeti sağlamaz.   

III. KAYIT YENİLEME İŞ VE İŞLEMLERİ

Kayıt yenileme işlemi iki bölümden oluşmaktadır.

1.      Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce yapılacak iş ve işlemler

2.      Öğrencinin yapacağı iş ve işlemler.  

1-HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜNCE YAPILACAK İŞ VE İŞLEMLER. 

a)      Kayıt yenileme işlemini yapacak Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, kayıt yenileme işlemine başlamadan önce öğrencinin kayıt yenileme katılım bedelini yatırdığını gösteren banka dekontunu kontrol edecek ve dekontun bir nüshasını öğrenciden alarak gerektiğinde Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne ibraz etmek üzere muhafaza edecektir.

b)      Kayıt yenileme iş ve işlemleriyle ilgili olarak Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne sadece katılım bedeli muafiyeti yaptığı öğrencilerin listesini ve bu listenin ekinde öğrencinin katılım bedelinden muaf olmak için sunmuş olduğu belgeleri göndereceklerdir.

c)      Katılım bedeli muafiyeti yapılmış, listede ismi var ancak listenin ekinde muaf olmak için belgesi olmayanların kayıt yenilemeleri Açık Öğretim Lisesi tarafından iptal edilecektir.

d)      Yabancı uyruklu öğrencilerimizden sistemde T.C. kimlik numarası olmayanların kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilmeleri için geçici T.C. Numaralarını almaları gerekmektedir. Sistemde T.C. numarası olmayan öğrencilerin T.C numaraları ‘Kayıt yenileme işlemleri Bilgi Girişi’ ekranından sisteme kaydı yapılacaktır.

e)      Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde kayıt yenileme işlemini yapan görevli personel tarafından mutlaka kayıt yenileyen her öğrencinin ‘kimlik sorgulama’ butonundan öğrencinin kimlik sorgulaması yapılacaktır. Daha sonra dilekçeyle kimlik bilgileri değişikliği Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünce yapılmayacaktır.  

 2-ÖĞRENCİNİN YAPACAĞI İŞ VE İŞLEMLER

a)      Kayıt yenileme yapan öğrencilerimiz www.aol.meb.gov.tr ve www.maol.meb.gov.tr adreslerinde yer alan ÖĞRENCİ GİRİŞİ butonuna tıklayarak, öğrenci numarası ve öğrenci şifresi ile sisteme gireceklerdir.

b)      Alan değiştirmek isteyen Açık Öğretim Lisesi öğrencilerimiz sınava yaklaşık 1 ay kalıncaya kadar Bilgi Düzenleme menüsü altındaki Alan Bölüm Değiştirme ekranından alanlarını değiştirebilirler. Alan değiştiren öğrencilerimizin seçmiş olduğu dersleri silindiğinden dolayı mutlaka yeniden ders seçmeleri gerekmektedir. Mesleki Açık Öğretim Lisesinde öğrencilerin sistem üzerinden alan değiştirme yetkisi yoktur, bu okula kayıtlı öğrencilerden alan değiştirmek isteyenlerin dilekçe ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne başvurması gerekiyor.

c)           Ders seçme işlemine geçmeden önce genel ders durumunuzu ve kredi bilgilerinizi Öğrenci Genel Bilgiler menüsü altından kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.

d)      Okul değişikliği yapan öğrencilerimiz Ders Seçme İşlemini okul değişikliği yapıldıktan sonra yapmalıdırlar. 

)      Ders Seçme İşlemini sınav tarihine yaklaşık 1 ay kalıncaya kadar yapabilirsiniz. Ders Seçme İşlemini Kayıt Yenileme İşlemleri altındaki Ders Seçme İşlemi butonuna basarak; açılan ekranda derslerin yanındaki mavi butonlara tıklayarak yapmanız gerekmektedir.  

f)       Adres Bilgilerinizi güncellemek ve/veya değiştirmek için Bilgi Düzenleme menüsü altındaki Adres Bilgileri bölümünden, Sınav Giriş Yerinizi değiştirmek için yine Bilgi Düzenleme menüsü altındaki Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi bölümünden sınava girmek istediğiniz Sınav Bölgesi’ ni sınava yaklaşık 1 ay kalıncaya kadar değiştirebilirsiniz. Yanlış bir ilde sınava girmek istemiyorsanız, sınav ilinizi seçtikten sonra çıktı almadan tekrar kontrol etmeyi unutmayın

g)      Kayıt yenileme işlemini tamamlayan öğrencilerimiz istenildiğinde dekontlarının bir nüshasını Açık Öğretim Liselerine ibraz etmek zorundadır. Bu nedenle kayıt yenileme ücreti yatırdığına dair dekontlarınızı saklayınız.

h)      Kayıt yenileme işlemini tamamlayan ancak sisteme girerek ders seçme işlemini yapmayan öğrencilerimize bu ve bundan sonraki dönemlerde okul müdürlüklerince ders ataması yapılmayacaktır. Öğrencilerimizin mağdur olmamaları için belirtilen tarihe (sınav tarihine yaklaşık 1 ay kalıncaya ) kadar ders seçme işlemini yapmaları gerekmektedir.

i)        İhtiyacınız olan her türlü bilgiyi www.aol.meb.gov.tr ve www.maol.meb.gov.tr web sitelerinden , 0312 444 83 83 numaralı çağrı merkezinden veya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.

j)       Öğrencilere sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgileri posta ile gönderilmeyecektir. Öğrencilerimiz sınav giriş yeri bilgileri için sisteme giriş yaparak Öğrenci Genel Bilgiler menüsü içerisinde bulunan Sınav Giriş Bilgileri ekranından sınav giriş yeri bilgilerinin çıktısını alıp bu belge ile sınava girebilirler. Öğrencilerimiz sınav giriş yeri bilgilerini sınav tarihinden yaklaşık 2 hafta öncesinde sistemden alabilirler.

DİKKAT: Alan değiştirdiğinizde yeni alnınızdan mezun olabilmeniz için gerekli krediyi sağlamış olsanız bile mezun olabilmeniz için en az bir kez alan değişikliğinden sonra sınava girmeniz gerekmektedir. Unutmayınız.

Ders Seçme İşlemiyle İlgili Tavsiyeler:

1.           Ders Seçme işlemine geçmeden önce Genel Ders durumunuzu (başardığınız, muaf olduğunuz dersleri) kontrol ediniz.

2.           Kategori bölümünde “Ortak” ve “Alan” yazan dersler sizin öncelikle seçmeniz gereken derslerdir. Öğrenim döneminize uygun olarak Ortak ve Alan derslerini bitirdikten sonra “Seçmeli” derslerden ders seçmelisiniz.

3.           4 yıllık sisteme tabi olan öğrencilerimiz seçmiş oldukları alana ait alan derslerinin hepsinden (Genel Kültür hariç) en az bir defa sınava girmek zorunda olduğundan alan derslerini özellikle seçmelidirler. 

4.           Alanı “Genel Kültür” olan öğrencilerimiz öğrenim dönemlerine uygun olarak öncelikle “Ortak” dersleri geriye kalan kredilerini tamamlamak için “Seçmeli” dersleri seçmelidirler.

5.           Açık Öğretim Lisesi öğrencileri muaf oldukları dersleri tekrar seçebilirler. Seçilen dersten başarısız olunursa dersin muafiyeti devam eder.

6.           Seçmek istediğiniz dersi, o dersin sol tarafında yer alan “mavi” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer seçtiğiniz dersi silmek istiyorsanız o dersin solunda yer alan “kırmızı” butonuna tıklamanız gerekecektir.Kayıt yenileme işleminizi tamamladıktan sonra sistem üzerinden bir daha kontrol etmeniz yaranınıza olacaktır.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  17960 µs