Piyasalar

10 Ekim 2015, Cumartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Hukuk Fakültelerinin Sıralaması

8 Ekim 2010 14:46 tsi
Hukuk Fakültelerinin Sıralaması Hangi üniversite, fakülte veya bölüm diğerlerine göre daha iyi veya daha kaliteli?

Ülkemizde üniversiteleri ve fakülteleri kalite ve başarı yönünden değerlendiren objektif, adil ve güvenilir bir sıralama yok. Örneğin ABD'de üniversitelerin ve hukuk ve tıp gibi temel alanların belli kriterlere göre sıralanması ve bu sıralamanın kamuoyuna açıklanması adettendir. Bu sıralamada öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayısı, öğretim üyelerinin yayın kalitesi ve sayısı, üniversiteyi tercih eden öğrencilerin niteliği ve sayısı, üniversitelerin akademik ve teknik olanakları, mezunlarının başarısı gibi kriterler esas alınır.

Bizde de ya YÖK'ün, ya da bu konuya dışarıdan bağımsız gözle bakabilecek TÜSİAD, MÜSİAD ve benzeri kurumların bu türden sıralamalar yapması yararlı olacak. Böylece hem kamuoyu hem de üniversitelere girmek isteyen gençler ve aileleri yaratılan yapay imajlarla kandırılmayıp, sağlıklı biçimde bilgilenebilir.

Böyle bir güvenilir sıralama bulunmadığına göre, mevcut durumda bir üniversitenin, fakültenin veya bölümün ülke içindeki konumunu, kalite ve başarı sırasını belirlemenin en objektif kriteri, bunların ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlara göre taban puanlarının sıralanması. Çünkü bu sıralama o üniversiteyi, fakülteyi veya bölümü tercih eden lise mezunlarının hem sayısı hem de 'kalitesi', yani sınav puanının yüksekliği konusunda net bir fikir veriyor. İdeal değil ama eldeki imkanlara göre yine de en objektif, adil ve güvenilir sıralama.

ÖSYM'nin web sayfasında üniversiteler bazında yayınladığı bu yılki taban puanlarına göre özel bir çalışma yaparak hukuk fakültelerini sıraladım. Devlet ve vakıf üniversiteleri hukuk fakültelerinin ilk 12 sırası aşağıdaki gibi.

Bu arada bu sıralamadaki tek sorun şu: Kontenjanı düşük fakültelerin taban puanı, yüksek kontenjanlı fakültelerin taban puanına göre daha yüksek çıkabiliyor ve bazen bu durum yanıltıcı olabiliyor. Örneğin Galatasaray Hukuk sadece 26 öğrenci alıyorken Ankara Hukuk 800 öğrenci alıyor. Sıralamada aslında bu durum da dikkate alınmalı. Ama ÖSYM'nin kamuya açıklanmış ve buna göre yapılmış sıralaması yok. Yine de aşağıdaki sıralama önemli bir fikir veriyor:

Vakıf Hukuk Fakülteleri (toplam 29 fakülte):

1. Koç Ü. (449), 2. Bilkent Ü. (441), 3. TOBB-ETÜ (435), 4. İstanbul Ticaret Ü. (420), 5. Başkent Ü. (407), 6. Yeditepe Ü. (406), 7. Bahçeşehir Ü. (402), 8. İstanbul Bilgi Ü. (398), 9. İzmir Yaşar Ü. (394,7), 10. Çankaya Ü. (394,4), 11. İzmir Ü. (393), 12. İzmir Gediz Ü. (391)

Devlet Hukuk Fakülteleri (toplam 21 fakülte):

1. Galatasaray Ü. (544), 2. Ankara Ü. (501), 3. Gazi Ü. (491), 4. İstanbul Ü. (489), 5. Marmara Ü. (485), 6. Dokuz Eylül Ü. (480), 7. Anadolu Ü. (478), 8. Uludağ Ü. (476), 9. Çukurova Ü. (473), 10. Kocaeli Ü. (472), 11. Akdeniz Ü. (472), 12. Selçuk Ü. (471).

NOT: Veriler ÖSYM'nin web sayfasında açıklanan bilgilerden tarafımca derlenmiştir. Parantez içindeki rakamlar taban puanları gösterir. Vakıf üniversiteleri için burslu değil, paralı okuyan öğrencilerin taban puanları esas alınmıştır.

ali ulusoy-akşamYorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  18660 µs