Piyasalar

13 Ekim 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

SBS Sonucu Ek Yerleştirme Başvuruları Devam Ediyor

21 Eylül 2010 23:55 tsi
SBS Sonucu Ek Yerleştirme Başvuruları Devam Ediyor Boş kontenjanlara yapılacak yeni yerleştirme için başvurular dün başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, sınavla öğrenci alan liselerdeki boş kontenjanlara dün yapılan ve bugün yapılacak başvurularla yerleştirme yapacağını açıkladı. Yerleştirme sonuçları Perşembe günü açıklanacak, kayıtlar ise 23-24 Eylül tarihlerinde yapılacak. Yedek liste oluşturulmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklama ile sınavla öğrenci alan liselerde boş kontenjanlara yeniden yerleştirme yapacağını bildirdi. Başvurular bugün başlayacak, yarına kadar yapılabilecek. Sonuçlar ise Perşembe günü açıklanacak.

-"BOŞ KONTENJAN SAYISI MİNİMAL SEVİYEDE"-

Açıklamada, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinin "Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu" doğrultusunda, öğrenciler tarafından yapılan tercihlere göre puan üstünlüğü esas alınarak gerçekleştirildiği ifade edilerek kayıt işlemleri sonrasında basında yer alan okullarda boş kalan kontenjanlarla ilgili haberleri abartılı bulunduğu belirtildi.

Bakanlığın, kontenjanların en üst seviyede doldurulması amacıyla gerekli önlemleri aldığı kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

"Boş kontenjan oranlarının geçen yıl yüzde 2,51, önceki yıl yüzde 5,73, bu yıl ise sadece yüzde 2,39 olduğu ve arttırılan kontenjan ve sağlanan yeni imkanlarla geçen yıla kıyasla bu yıl 65 bin 747 daha fazla sayıda öğrencimize bu okullarda eğitim görme fırsatı verildiği göz önüne alındığında Bakanlığımızın yaptığı çalışmaların başarısı açıkça görülecektir.

Gazete yazılarında iddia edildiği gibi yüksek oranda boşlukların yaşanmadığı okullarımızda, fen liselerinde yüzde 0.82, sosyal bilimler liselerinde yüzde 0.49, Anadolu öğretmen liselerinde yüzde 0.69 ve Anadolu sağlık meslek liselerinde yüzde 0.82, Anadolu liselerinde yüzde 2.89 kontenjan boş kalmıştır. Okul sayısının 2 bin 376 ve toplam kontenjanın 232 bin 76 olduğu dikkate alındığında boş kontenjanın sayısının minimal bir seviyede olduğu anlaşılmaktadır."

-OKULLARDA EĞİTİM-ÖĞRETİM AKSAMAMASI İÇİN BOŞ KONTENJANLARA BAŞVURU VE YERLEŞTİRME YAPILACAK-

Bakanlık, Anadolu Liselerindeki boş kontenjanları kısmı olarak tanımlayarak boş kontenjanların sebebini ise "İstanbul'da yüksek puanla öğrenci alan bazı okullara kayıt hakkı kazanan öğrenciler için cazip burs ve kayıt imkanı ile bu okulların, geçiş basamağı olarak kullanılması ve öğrencilerin tercihlerini özel okullar yönünde kullanmalarıdır. Ancak, Bakanlığımız ne oranda olursa olsun hiçbir durumda kontenjanların boş kalmasını kabul edilebilir bulmamaktadır. Bu sebeple, okullarımızda eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamasına fırsat vermeden, boş kontenjanların değerlendirilmesi amacıyla yeni bir başvuru alma ve yerleştirme işlemi yapılmasını kararlaştırmıştır" şeklinde ifade etti.

-BAŞVURULAR VE KOŞULLARI-

Açıklamada, yeni başvuru ve kayıt işlemlerine ilişkin şu bilgiler verildi:
"Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu liseleri ve Anadolu sağlık meslek liseleri için 21-22 Eylül 2010 tarihlerinde, herhangi bir okulda kayıtlı iken başka bir okulda eğitim görmek isteyen öğrenciler, kayıt hakkı kazandığı halde kaydını yaptıramayanlar ile OYP'si 196 ve daha yüksek olup hiçbir okula kayıt hakkı kazanamamış olan öğrenciler 1 okul tercihi yapacaklar.

Öğrenciler daha önce kayıt hakkı kazanıp kayıt yaptırdıktan sonra kaydını aldıkları okulları ve halen okumakta oldukları okulları tercih edemeyecekler.

Tercih ettiği okula kayıt hakkı kazanan öğrencilerin önceki okullarındaki kayıtları silineceğinden yeni kayıt hakkı kazandıkları okullara kayıt yaptırmaları zorunlu olacak.

Tercih ettiği okulu kazanamayanlar için önceki okullarındaki hakları korunacak.

Yerleştirme sonuçları 23 Eylül 2010 tarihinde açıklanacak ve kayıtlar 23-24 Eylül tarihlerinde yapılacak. Yedek liste oluşturulmayacak.

İlan edilen kontenjan listesinde, kontenjanı dolu görünen okulların öğrencilerinin daha başka okullara gitme durumu dikkate alınarak bu okullarda da boş kontenjan oluşabileceği dikkate alınacak."
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  20390 µs