Piyasalar

13 Ekim 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

MEB'den 2010 OGS Tercih ve Yerleştirme Veli Bilgilendirmesi

29 Haziran 2010 22:57 tsi
MEB'den 2010 OGS Tercih ve Yerleştirme Veli Bilgilendirmesi Milli Eğitim Bakanlığı 2010 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Tercih Ve Yerleştirme Veli Bilgilendirme Notu yayımladı. Velilere yönelik yapılan söz konusu duyuru şu şekilde:

“2010 ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ SİSTEMİ TERCİH VE YERLEŞTİRME” VELİ BİLGİLENDİRME NOTU

Sayın Veli;

“2010 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu”  http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr ile http://eokul.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanmıştır.

İlköğretim okulunu bitiren öğrencilerimizin Ortaöğretim Yerleştirme Puanından (OYP) 196 ve üzeri puan almaları halinde sınav sonuçlarına göre Ortaöğretim Kurumlarına tercihte bulunabilecektir. Tercih ve yerleştirme işlemleri ile ilgili sizlere yardımcı olması açısından önemli görülen bazı konularda bilgi paylaşımı sağlanması uygun görülmüştür.

Bu çalışma, bilgi vermek amaçlı olup okullarla ilgili tercih, yerleştirme, kayıt vb. bilgiler e-kılavuzda yer almaktadır. Tercih işlemlerini yaparken e-Kılavuzu okumanız gerekmektedir.

• Tercih ve yerleştirme ile ilgili tüm işlem ve bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr  ile http://eokul.meb.gov.tr adreslerindeki veli bilgilendirme sisteminden sürekli olarak yapılacaktır.

• OYP’ ye göre tercih yapacak her öğrenci, okul aile birliğine makbuz karşılığı 5 (beş) TL yatıracaktır.

Öğrenci ayrıca II. yerleştirme talebinde bulunduğunda 5 (beş) TL daha yatıracaktır.

• Tercih ve talep işlemleri öğrenci tarafından bireysel olarak yapılabileceği gibi mezun olduğu, sınav başvurusunu yaptığı ya da herhangi bir ilköğretim okulu müdürlüğünden yapılabilecektir.

• Açık İlköğretim Okulu öğrencileri OYP’si 196 ve üstü ise kayıt‐kabul şartlarını taşımaları halinde; tercihlerini http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya http://aio.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan Ek‐2’ deki “I. Yerleştirme İşlemi Tercih Formu”nu ve Ek‐4’ teki “II. Yerleştirme İşlemi Tercih Formu” nu doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Açık Öğretim Kurumları Daire Başkanlığı ‐ 06500 Teknikokullar / ANKARA adresine Ek‐2’ deki “I. Yerleştirme İşlemi Tercih Formu”nu 18 Temmuz 2010, Ek‐4’ teki “II. Yerleştirme İşlemi Tercih Formu” nu 09 Ağustos 2010 tarihlerinde mesai bitimine kadar APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihlerden sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır. Tercihlerden, öğrenci 18 yaşından küçük ise velisi, büyük ise kendisi sorumlu olacaktır.

• Yurt dışından sınava giren öğrenciler; e‐okul sisteminde kayıtlı ise http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinden tercih yaparak, okul müdürlüklerine onaylatacaktır. Bu imkânı olmayan yurt dışındaki öğrenciler ise tercihini http://www.meb.gov.tr veya http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan Ek‐2’ deki “I. Yerleştirme İşlemi Tercih Formu”nu ve Ek‐4’ teki “II. Yerleştirme İşlemi Tercih Formu” nu doldurarak yapacaktır. Öğrencilerin, Eğitim
Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Açık Öğretim Kurumları Daire Başkanlığı ‐06500 Teknikokullar/ANKARA adresine Ek‐2’ deki “I. Yerleştirme İşlemi Tercih Formu”nu 18 Temmuz 2010, Ek‐4’ teki “II. Yerleştirme İşlemi Tercih Formu” nu 09 Ağustos 2010 tarihlerinde mesai bitimine kadar APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile göndermeleri gerekmektedir. Bu tarihlerden sonra gelen başvurular dikkate alınmayacaktır. Tercihlerden, öğrenci 18 yaşından küçük ise velisi, büyük ise kendisi sorumlu olacaktır.

• Tercihler öğrenci velisi tarafından I.yerleştirme için 09-20 Temmuz 2010 tarihleri arasında en fazla 12(on iki), II.yerleştirme için 05-11 Ağustos 2010 tarihleri arasında en fazla 6 (altı) tercih olmak üzere http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya http://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapılacaktır. Bireysel tercih yapamayanlar için okul müdürlüğü, tercih işlemlerini öğrenci velisi adına velinin doldurup imzalayarak verdiği Ek‐1’deki “I. Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na ve Ek‐3’deki “II. Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu”na bağlı kalarak yapacaktır.

• Yerleştirme yapılacak okul ve programların kontenjan listeleri http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanmaktadır.


Eğitim Ekranı
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  26650 µs