Piyasalar

4 Ekim 2015, Pazar tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

SBS 8’de Sınav İptal Olabilir

7 Haziran 2010 14:31 tsi
SBS 8’de Sınav İptal Olabilir Uzmanlar, önceki gün yapılan ilköğretim 8.sınıflar SBS’de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önceden uyarı yapmadan cevap anahtarını farklı vermesinin, sınavın iptaline bile neden olabileceğini savundular.

İŞTE SINAVIN DEĞERLENDİRMESİ

Türkçe’deki bir soru çok tartışılır

BİLFEN İlköğretim Okulları Bölüm Başkanları, 7. sınıf SBS 2010 sorularını Hürriyet için şöyle değerlendirdi:

TÜRKÇE: Önceki gün yapılan 8. sınıf SBS’si ile karşılaştırıldığında daha ölçücü sorulardan oluşan bir sınav. A kitapçığı 10. soru, B kitapçığı 4. soru birçok öğrencinin yanlış yaptığı bir soru oldu. Çünkü paragrafta geçen canlandırmak anlamındaki “ete kemiğe büründürmek” deyimi bir grup öğrenciyi A seçeneğine yönlendirirken paragraf B seçeneğindeki “tarihi belgelere dayandırmak” sözü üzerine kuruluydu. Bu soru daha çok tartışılacak gibi görünüyor. Bu sorunun iptali sürpriz olmaz.

MATEMATİK: Sorular geçen yıla göre biraz daha kolay. 7. sınıf müfredatı ile uyumlu. Seçici ve düzey belirleyici soruların da bulunduğu sınavda matematik, geometri dağılımına dikkat edilmiş. Bu sınav 8. sınıf SBS Matematik sorularına göre daha belirleyici.

FEN VE TEKNOLOJİ:

Fen Bilgisi soruları yorumdan çok bilgiye dayalı sorular. Beklediğimizden kolay bir sınav. Müfredat dışı ya da hatalı soruya rastlamadık. B kitapçığındaki 3. soru olan Elektrik sorusunun ve 8. soru olan Elementlerin sembolleri ile ilgili sorunun ayırt edici nitelikte olduğu söylenebilir. “Basit Makineler” konusundan soru çıkmaması dikkat çekici.

SOSYAL BİLGİLER:

Sorular, Milli Eğitim Bakanlığının daha önceki sınavlarında olduğu gibi kazanımları iyi sorgulayan, görsel unsurlarla desteklenmişti. A kitapçığının 4. sorusu dışında ayırt edici soru ön plana çıkmıyor. “Ülkemizde Nüfus” ünitesinden geçtiğimiz yıllara oranla çok daha az soru yer almış, “Yaşayan Demokrasi” ünitesinden ise soru sorulmamış.

İNGİLİZCE: Soruların tamamı müfredata uygun. Sorular uyumlu görsellerle desteklenerek daha rahat anlaşılır hale getirilmiş. Tam 7. sınıf seviyesine uygun sorular sorulmuş. Tamamen bilgi istenen sorular yer almış, kafa karıştırıcı sorular yok.

SBS 8’de sınav iptal olabilir

UZMANLAR, önceki gün yapılan ilköğretim 8.sınıflar SBS’de, Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önceden uyarı yapmadan cevap anahtarını farklı vermesinin, sınavın iptaline bile neden olabileceğini savundular.

Uzmanlar, sınav tümden iptal olmasa bile, bu durumda, en azından yabancı dil sorularının sınav değerlendirilmesine katılmaması gerektiği görüşünde.

Final Dergisi Dershanesi kurucusu İbrahim Taşel, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Bugüne kadar yapılan SBS’lerde dört ayrı yabancı dilde soruların cevapları aynı oluyordu. Birden fazla yabancı dil bilen öğrenciler, bir bölümde zorlandıkları soruyu diğer dilden bakarak çözüyorlardı. Milli Eğitim Bakanlığı, bununla ilgili hiçbir değişiklik açıklaması yapmadan, bu yıl soruların cevaplarını farklı hazırladı. Bu çelişkilere yol açtı. Birisi kalkıp dava açmak isteyebilir.”

Nuran ÇAKMAKÇI/ Hürriyet


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  19880 µs