Piyasalar

10 Ekim 2015, Cumartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Öğretmen Çocukları Yine Mağdur Edilecek

2 Haziran 2010 15:29 tsi
Öğretmen Çocukları Yine Mağdur Edilecek Eğitim Yöneticileri ve Çalışanları Derneğinin Basın Açıklaması..

Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemi üzerinden okul idarecilerine yönelik " e-kayıt hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları" başlıklı bir yazı yayınladı. Bu yazı ile Elektronik ortamda ilköğretim okullarına yapılacak kayıt işlemlerinde göz önünde tutulacak esasları belirtti.

İlgili yazının 8. kısmında aynen şu iberelere yer verildi;

" öğretmen çocukları,calışan anne babalar, kardeşler, ana sınıfını okuduğu okula kayıt yaptırmak isteyenler: Bu kapsamda hiçbir gruba Yönetmelik dışında ayrıcalık tanınmayacaktır. Geçen yıl ki uygulama aynen devam edecektir."

Milli Eğitim Bakanlığı 2009-2010 öğretim yılında resmi ilköğretim okullarına kayıt yaptıracak öğrenciler ile ilgili esasları 26/03/2009 tarih ve 2009/30 sayılı genelge ile duyurmuştu. Bu genelge kapsamında bir kılavuz yayınlayan Bakanlık uygulama esaslarını şu şekilde duyurmuştu..

Öğrenci Yerleştirme Komisyonları her okulun kayıt bölgesini e-okul sistemi üzerinden belirleyecektir. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında okula kaydı yapılacak olan öğrencilerin adres bilgileri, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü" nden alınıp e-okul sistemi üzerinden İl/İlçe kullanıcılarına gönderildikten sonra, öğrenci yerleştirme komisyonlarının belirlediği bilgiler karşılaştırılarak kaydın yapılacağı okul belirlenecek ve sistem tarafından otomatik kayıt işlemi gerçekleştirilecektir.

Yerleştirme işleminde tüm çocuklar evlerine en yakın okula bir seferde yerleştirilecektir. Daha sonra  durumlarını belgelendiren öğrenciler (şehit ve muharip gazi çocukları ile özel eğitime ihtiyacı olan çocuklar) nakil yoluyla istedikleri okula gidebileceklerdir. özel ilköğretim okullarında öğrenim görmek isteyen öğrencilerin aday kayıtları, özel ilköğretim okulu yöneticileri tarafından aday kayıt bölümüne girildiğinde ikamet adresine göre yerleştirildiği okulun aday kaydından sistem tarafından özel okula aktarılacaktır. Ancak ikamet adresine göre yerleştirilen okulda kesin kayda geçirildikten sonra özel okula gitmek isteyen öğrenciler nakil yoluyla gidebilecek olup, özel okuldan nakil talebi gelen okullarımızın yöneticileri nakil onayını hiçbir kısıtlama ve gecikmeye mahal bırakmadan onaylayacaktır.

Diğer durumlarda kayıt ve nakil olacak öğrenciler için kayıt bölgesi zorunluluğu ve kontrolü geçerli olacaktır. Anasınıfını aynı okulda okuyan, kayıt bölgesi dışındaki kardeşleriyle aynı okula gitmek isteyen ve çalışan anne babaların işyerlerine yakın okula kaydedilmeleriyle ilgili istekler dikkate alınmayacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı e-kayıt uygulamasının bu yılda geçen yılki genelge ve kılavuz esasları doğrultusunda yapılacağının ve hiç bir şekilde " öğretmen çocukları da dahil" ayrım yapılmayacağının altını çizmiştir.

İlk bakışta her ne kadar neden öğretmen çocuklarına ayrım yapılsın ki sorusu ile kendimizi bir eğitimci olarak sorgulasakta, okullarımızın öğretim şekilleri,öğretmenlerimizin çalışma koşulları ve  kendi özel sebepleri dolayısıyla kendi görev yapmış olduğu okullara çocuklarını öğrenci olarak alamaması bir çok problemi de beraberinde getirmektedir.

Örneğin: Birinci sınıfa yeni başlayacak çocuğu olan bir bayan öğretmenimizin evinin yanında ki çocuğunu kayıt ettireceği okulun ikili eğitim yaptığını düşünelim. Bu öğretmenimizin de evine uzak bir okulda tekli eğitim yapan bir okulda görev yaptığını farzedelim, bu durumda görev yapan bir öğretmenimizin kendi mesai saati ile çocuğunun okulda bulunma saatlerinin aynı olmayacağı görülecektir. Bu sebepten ötürü çocuğun ders saatleri dışında beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçları nasıl karşılanacaktır. Bu sadece trajikomik bir örnektir. Bunun gibi bir çok sorun öğretmenlerimiz ve çocukları için başgösterecektir.

Sayın Bakanımız Bir Anne Olarak Soruna El Atmalıdır

Şüphesiz ki her kayıt dönemin de olduğu gibi bu kayıt döneminde de eğitimci arkadaşlarımız çocuklarını kendi okullarına alabilmek uğraş vereceklerdir. çünkü her öğretmen arkadaşımız kendi mahallesinde ki okulda görev yapmamaktadır. özellikle büyük şehirlerde bir çok öğretmen arkadaşımız bir kaç araba değiştirerek görev yerlerine gitmektedir. Bu durumda olan öğretmen arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğununda eşleri yine kamu personeli olarak görev yapmaktadır. Bütün bu sebepler göz önüne alındığın da öğretmenlerimizin kendi görev yaptığı okullara çocuklarını kayıt ettirememesi herşeyden önce anne - baba olan öğretmenlerimizin çalışma verimliliğini düşürmektedir.

Buradan Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine özellikle de herşeyden önce bir anne olan Sayın Bakanımıza Eğitim Yöneticileri ve çalışanları derneği olarak bir çağrıda bulunmak istiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığımızın en kısa zamanda bir düzenleme yaparak "öğretmen çocuklarının e-kayıt sistemi üzerinden evine en yakın okula kayıtlarının yapılmasının akabinde, öğretmenlerin kendi görev yapmış olduğu okullara çocuklarının naklini aldırabileceği "  yönünde bir görüş yazısı yayınlaması binlerce öğretmenimizi ve çocuklarını rahatlacaktır.

Konuyla ilgili Dernek olarak öğretmenlerimizin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla Bakanlığımıza bir talep yazısı yazacağız ve konunun takipçisi olacağız.

Mehmet YILMAZ

Eğitim Yöneticileri ve çalışanları Dernek Başkanı

 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  15640 µs