Piyasalar

2 Eylül 2015, Çarşamba tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Okul Öncesi 40 Yaş Mağdurları

16 Nisan 2010 09:40 tsi
Okul Öncesi 40 Yaş Mağdurları Bizler yıllarca LİSANS MEZUNU kadrosuz usta öğretici olarak okul öncesi öğretmenliği yaptık Milli Eğitim Bakanlığı bugüne dek görülmedik oranda okul öncesi öğretmen ataması yapmıştır.

Bu çok güzel bir şey ama yapılan atamalara yaş şartı getirilmiştir Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyacı gerekçesiyle 2000-2001 öğretim yılında geçici olarak başlattığı öğretmen yerine usta öğretici çalıştırma uygulaması okul öncesi eğitimde atanması gereken öğretmen sayısının çok altında öğretmen ataması yapılmıştır.

Bu nedenle okul öncesi öğretmen adaylarının yıllarca yani bizler öğretmen olma hakkı engellenmiştir Bu süreçte söz konusu öğretmen adaylarından bazıları atanamamış, 40 yaşına gelmiştir. Bu doğrultuda 2009-2 öğretmen atama döneminde 40 yaş koşulu nedeniyle birçok okul öncesi adayı öğretmenlik başvuru yapamamıştır.

Bizler göreve yeni başlamadık 6 yıl hatta 10 yıl çalışan arkadaşlar var LÜTFEN 40 YAŞ ŞARTI OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNDE DAHA ÖNCE ÇALIŞANLARDA ARANMASIN Bizler ne olacağız okul öncesi lisans mezunu usta öğretici olarak yeni göreve başlamadık ki yıllarca görev yaptık içimizde 5-10 yıldır bu görevi yapanlar var BİZLER HER YIL GİTTİGİMİZ YERLERDE ANA SINIFLARI AÇTIK.

2000li yıllardan başlamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve zorunlu hale getirmek için bir program hazırlamıştır.

Ancak bünyesinde bu ihtiyacı karşılayacak sayıda yetişmiş elaman (okul öncesi öğretmeni) bulunmamaktadır. Bu nedenle, ihtiyacı karşılamak için Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi ile 25.01.2000 tarihinde bir protokol imzalamıştır. Yapılan bu protokol gereği;

1-Kız Meslek Lisesi çıkışlı olmak.

2-ÖSS den en az 105 puan almak

3-Alanında öğretmeni iş başında yetiştirmek (3. ve 4. sınıflarda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çok sıkı staj programlarından geçirildik).

4-Bu protokol gereğince okulun ilk iki yılında kadrosuz usta öğretici olarak (müstakil sınıflarda ana sınıfı öğretmeni olarak görev yaptık) ve yine protokol gereğince ikinci sınıfı bitirip ön lisansı tamamlayanlar KADROLU USTA ÖĞRETİCİ olarak görevlendirileceklerdir. 5-Dört yılı tamamlayanlar öğretmen olarak öncelikli atanma hakkına sahip olacaklardır.

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı usta öğreticiler için bu protokol çerçevesinde tanıdığı hakları gerçekleştirmemiş ve iptal edilmiştir bizim suçumuz ne bize okuma şansı geç verildiyse biz okuma şansı 35 yaşında yakaladık zoru başardık ve üniversiteyi bitirdik Milli Eğitim Bakanlığı yine eylül ayı içerisinde on bin sözleşmeli okul öncesi öğretmen almıştır.

Ancak, yine bu atamalarda 40 yaş sınırı koyarak yıllardır kadrosuz usta öğreticilik yapan lisans eğitimlerini tamamlamış bu işe emek vermiş, gönül vermiş, umut bağlamış olan kırk yaş sınırı uygulamasıyla atama dışı bırakmıştır

SAYIMIZ 3900 KİŞİDİR SÖZLEŞMELİ ÖĞ. GÖREVLENDİRME BURADA YAŞ ŞARTI ARANMAMASI LAZIM DAHA ÖNCEKİ YILLARDA 1959 DOGUMLULARI ATAMIŞLARDI SÖZLEŞMELİ OLARAK.

Biz çok emek verdik, içimizde benim gibi ikinci fakültesini bitirenler var ki kimsenin gitmediği köylerde görev yaptık, canla başla çalıştık..

Bizler ücretli öğretmen olarak çalışıyoruz şu an çok mağduruz o kadar okul öncesi öğretmeni açığı var ki şimdide sınıf öğretmenlerini bir haftalık seminerlerle ana sınıflarında ücretli öğretmen olarak görev verildi. Lütfen yardım edin bizler bu mesleğe yıllarını vermiş ve umudunu hiç yitirmemiş okul önce si 40 yaş mağdurlarıyız.

GEREGİNİN YAPILMASINI VE SAYIN BAKANIMIZIN BİZE BİR ÇÖZÜM BULMASINI İSTİYORUZ SAYĞILARIMIZLA 40 YAŞ MAĞDURLARI ADINA

Selda Öztoprak
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  15690 µs