Piyasalar

13 Ekim 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Öğrenciler Mantık'tan Sınıfta Kalktı

9 Ocak 2009 20:54 tsi
Öğrenciler Mantık'tan Sınıfta Kalktı ÖSYM verilerine göre ÖSS’de öğrenciler en çok ‘mantık’ta dağıldı. Beş soruluk mantık testinin başarı ortalaması 0.91. Sürprizi, mantıkta genel liselerden geride kalan fen liseleri yaptı.

Üniversiteye giriş için çözülmesi gereken ÖSS-2 testleri, liseler arasındaki farkı da ortaya koydu. 30 soruluk Matematik-2 testinde Türkiye ortalaması 11.71 olurken, düz liselerde bu oran 3.98’e kadar düştü. Öğrencilerin en başarısız olduğu alan ise mantıktı. Beş soruluk mantık testinde Türkiye ortalaması ancak 0.91’e ulaşabildi, düz liselerde bu testin başarı oranıysa 0.47’ye geriledi.

ÖSYM verilerine göre, öğrencilerin dört yıllık bir fakülteye girebilmek için çözdükleri ÖSS-2 testlerindeki doğru soru ortalamaları dikkate alındığında, fen liseleri bir kez daha başarılarını kanıtladı. Okul türlerinin genel başarı sıralamasında tüm puan türlerinde birinci sıraya yerleşen fen liseleri, soru çözme ortalamalarında da öne çıktı. Testlerde net yanıt ortalamasında en başarısız okullar ise genel liseler ve meslek liseleri.

30 soruluk Matematik-2 testinde Türkiye ortalaması 11.71 oldu. Fen liseleri Matematik-2 testinde ortalama 21.94 doğru yanıt vermeyi başarırken, anadolu liseleri 14.13, özel liseler ise 9.18 ortalaması yakaladı. Genel liseler 3.98, imam hatip liseleriyse 1.93 doğru yanıtla başarı listesinde gerilerde kaldı.
13 sorunun yer aldığı fizik testinde Türkiye doğru yanıt ortalaması 1.28 oldu. Fizik testinde, fen liseleri 9.31, anadolu liseleri 6.57 ortalama tutturdu. Dokuz soruluk Biyoloji testinde de genel liseler 1.11, fen liseleri 5.21 ortalama yakaladı.

17 sorunun bulunduğu Türk Dili ve Edebiyat testinde Türkiye ortalaması 8.78 oldu. Türk Dili ve Edebiyatı testinde, genel liseler 3.86, özel liseler 7.69, fen liseleri 8.58, anadolu liseleri 11.47 ortalama yakaladı. 13 sorunun sorulduğu tarih testinde ise lise türlerine göre ortalama şöyle oldu: “İmam hatip liseleri 2.19, genel liseler 2.72, anadolu liseleri 6.55, sosyal bilimler liseleri 8.97”

Öğrencilere beş soru sorulan Mantık testinde, Türkiye ortalaması sadece 0.91 oldu. Hemen hemen her test türünde başı çeken fen liseleri, mantık testinde son sıralarda yer aldı. Mantık testinde doğru soru ortalaması genel liselerde 0.47, anadolu liselerinde 1.52, fen liselerinde 0.11, imam hatip liselerinde 0.14 oldu.

RadikalYorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  20640 µs