Piyasalar

1 Eylül 2015, Salı tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Serpil EYLİK


Serpil EYLİK
4 Haziran 2011

Sınava Az KalaSevgili öğrencilerimizin, sınav yaklaşırken artan heyecanları; uykusuzluklara, beslenme bozukluklarına ve en önemlisi de kaygıdan doğan korkulara neden olabilmekte. "Ya başaramazsam ..." kaygısı da diyebileceğimiz bu gereksiz duygunun giderilebilmesi ya da en az düzeye indirilebilmesi için, mutlaka olumsuz düşüncelerden uzak kalınması gerekiyor.
 
Öğrencilerimizin hedeflerine ulaşabilmeleri için, olumsuz düşüncelerden bir an önce sıyrılmaları, tamamıyla olumlu düşüncelerle beyinlerini doldurabilmeleri gerekiyor.
 
Stres ve kaygı, sınavdan bir süre önce huzursuzluk, sinir bozukluğu, konsantre olamama, baş dönmesi, mide bulantısı, titreme, çarpıntı  ve daha bunlara benzer bir çok belirtiler vermeye başlar. Sonuçta çok başarılı olabilecek bir öğrencinin başarısızlığına sebep olabilir.
 
Sınav kaygısını birçok şey tetikleyebilir; "Çocuğun genetik yapısından gelen mükemmeliyetçilik duygusu", "Ailelerin ve öğretmenlerin beklentilerinin çok yüksek olması", "Sınavda bildiğim her şeyi ya unutursam? Ailemi hayal kırıklığına uğratırsam" gibi olumsuz düşünce kalıpları ve negatif düşünceler".....
 
Öğrencinin öncelikle ruhsal açıdan sağlıklı olabilmesi çok önemlidir. Sağlıklı bir çocuk mutlu bir çocuktur. Mutlu bir çocuk başarılı bir çocuktur. Mutsuz bir çocuksa başarısız olmaya mahkûm bir çocuktur. Anne-babalara düşen en büyük görev çocuklarının yanlarında olmaları ve onlara her türlü manevi desteği verebilmelidir.
 
Sonuç her ne olursa olsun, sınavın sonunda da çocuğunuza her zaman onun yanında olacağınızı hissettirebilmeniz çok önemlidir. Her şeye rağmen kaygıyla baş edilemiyorsa, altındaki nedenler araştırılıp, gerekirse bir uzmandan destek almaktan kaçınılmamalıdır. Çünkü dikkat eksikliği, öğrenmede güçlük gibi sorunlar en akıllı çocukta bile bulunabilmekte. Bu sayede bu tür sorunların sebebi bulunup, olumlu bir sonuca ve çözüme ulaşılabilir.
 
Tüm bunların dışında sınav kaygısını azaltmak için; "sakın kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Kendinizi onlarla bir tutmayın. Herkes kendine özgü bir başarıya sahiptir. Bir arkadaşınızın başarılı olduğu konu sizin başarısız olduğunuzu göstermez. Kendinize güvenin ama asla fazla mükemmeliyetçi de olmamaya çalışın. Sınavın sonucuna değil sınava odaklanın. Bunları düşünüp, kaygılanmak yerine, tüm benliğinizle eksik olduğunuz konulara yönlenip enerjinizi kendinize harcayın.
 
Çok fazla çalışmaktansa etkili bir çalışma tarzı belirleyin. Moralinizi hep yüksek tutun. İyi ve dengeli beslenin. İyi uyuyun.(özellikle sınavdan bir gün önce) Bu sınavı, tüm yaşamınızın bir ölçütü olarak görmeyin. Sınavda başarısız olmanız, tüm yaşamınız boyunca başarısız olacağınız anlamına gelmez.
 
Unutmayın; "Her başarısızlık, yeniden başlayabilme fırsatından başka bir şey değildir..."
 
Herkese Başarılar!Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 10 Ağustos 2012 Keşke
  • 15 Haziran 2012 Başarısızlık Korkusu
  • 13 Mart 2012 Dinleyebilmek Ve Konuşabilmek
  • 27 Aralık 2011 Üzerimizdeki Ağırlık
  • 15 Ekim 2011 BEN Değerliyim
  • 25 Ağustos 2011 İkinci Tercih İkinci Şans
  • 4 Temmuz 2011 Meslek Seçiminde Kişiliğin Rolü
  • 4 Haziran 2011 Sınava Az Kala
  • 7 Mayıs 2011 LYS'ye Yaklaşırken
  • 3 Mayıs 2011 Doğru Sandığımız Şeyler
  • 6 Nisan 2011 Henüz Her Şey Bitmedi
  • 22 Mart 2011 Herkes Kavga Halinde
  • 6 Mart 2011 OMUZLARA BİNEN YÜK
  • 23 Şubat 2011 KÜÇÜK PLANLAR
  • 11 Şubat 2011 HERKES BANA NE DERSE
  • 1 Şubat 2011 HAYATIMIZIN SINAVI YAKLAŞIRKEN
  • 22 Ocak 2011 TERCİH ZAMANI
  • 12 Ocak 2011 GÖLGEMİZDEN SORUMLUYUZ
  • 5 Ocak 2011 BENİ DUYAN VAR MI ?
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  18630 µs