LYS'de Kim Hangi Derse Ağırlık Vermeli | Eğitim Ekranı" /> LYS'de Kim Hangi Derse Ağırlık Vermeli | Eğitim Ekranı"/>

Piyasalar

7 Ekim 2015, Çarşamba tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Adar İsmail YİĞİT
Kartopu
Adar İsmail YİĞİT
13 Nisan 2011

LYS'de Kim Hangi Derse Ağırlık VermeliTarihe geçen bir YGS’nin ardından LYS süreci de başlamış oldu. YGS ile ilgili tartışmalar iddialar devam ederken öğrencilerin belirgin bir şekilde yoğunlaşma sorunu yaşadıkları gözlenmektedir. Tartışmaların gölgesinde LYS sürecini en iyi şekilde değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü rakibi geçmek için en mükemmel zaman rakibin kararsızlık yaşadığın andır. Sanırım şuan tam da söz ettiğim o anı yaşamaktayız. Bunun yanında her öğrencinin bu süreci iyi analiz etmesi gerekir. Size yardımcı olması açısından kendimce küçük bir değerlendirmeye yapmaya çalışacağım.

Sayısal öğrencilerinin önünde dört ayrı MF puanı duruyor. MF puanları ne işe yarıyor? Hangi puan hangi dersten daha çok etkileniyor birlikte bakalım.

MF-1: Matematik ve istatistik bölümlerinin yer aldığı bu puan türü anlayacağınız daha çok LYS-1 olarak değerlendirdiğimiz (Mat-2 (50) soru Geo (30 bunun 12 tanesi Anl.Geo) soru) testten etkileniyor. Toplam puan içinde (YGS dahil) yaklaşık %40 gibi bir orana sahip.

MF-2: fen ağırlıklı bilimlerin yer aldığı bu puan türünde fizik biraz daha önde olmak koşuluyla fen testlerinden belirgin bir şekilde etkileniyor. LYS-2 olarak geçen bı sınav Fizik (30), Kimya (30), ve Biyoloji (30) sorudan oluşuyor. Fizik, Kimya ve Biyolojinin yanı sıra Fen Bilgisi Öğretmenliği ve tarıma yönelik bazı bölümler MF-2 puanıyla öğrenci alıyor.

MF-3: Sayısal puanların en önemlisi diyebileceğimiz Sağlık Bilimleri bölümlerinin yer aldığı puan türüdür. Biyoloji biraz daha önde olduğu MF-3 Fen Bililerinden önemli ölçüde etkileniyor. MF-3 puanıyla Tıp, Genetik, Eczacılık, Diş Hekimliği vb. önemli bölümler verilebiliyor. Fen Bilimleri testinin yaklaşık etkileme oranı %40’tan daha fazla.

MF-4: Mühendisliklerin yer aldığı bu puan türü Mat-Geo testinden yaklaşık %33, Fen Bilimleri testinden de yaklaşık %28 oranında etkileniyor. Bununla beraber Fen bilimleri testinde Fiziğin katkısı neredeyse Kimya ve biyolojinin katkısına eşittir. Mühendislik düşünüyorsanız Mat-Geo+Fizik.

Eşit ağırlık öğrencilerini üç tanı TM puan bekliyor.

TM-1: LYS-1 (Mat-Geo) ile LYS-3 (Edb-Coğ-1) testinden gelen netlerle oluşan TM-1 puanı ağırlıklı olarak Mat-Geo testinden etkileniyor. Bu puan türüyle genellikle İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümleri yer alıyor.

TM-2: Gerçek eşit ağırlık punaıdır. Sayısal ve sözel derslerden eşit olarak etkileniyor. Standart sapmanın etkisiyle etki farklılaşsa bile birbirine yakın değerler oluşuyor. Bu puan türüyle Hukuk ve Sınıf Öğretmenliği gibi çok tercih edilen iki bölüm öğrenci alıyor.

TM-3: Daha çok Edb-Coğ-1 testinden etkilenir. Ed-Coğ testinden etkilenme oranı yaklaşık %35 civarında. Bu puan türüyle yine en çok tercih edilen PDR, Psikoloji, Sosyal Hizmetler gibi önemli bölümler öğrenci alıyor.

Sözel öğrencilerin kafası biraz daha rahat çünkü iki tane puan türüyle uğraşmak zorundalar.

TS-1:  Soru sayıları baz alındığında Edb (56) soru, etkisi yaklaşık % 15, Coğ-1+Coğ-2 (40) soru, etkisi %15, Tarih (yaklaşık 15 tanesi Çağdaş Tarih olmak üzere 44) soru, etkisi %15, Felsefe Grubu (30) soru yaklaşık etkisi %15 ile TS-1 en çok etkileyen ders Felsefe Grubudur. TS-1 Puan türüyle Coğrafya ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği olmak üzere diğer iletişim bölümleri tercih edilebilir.

TS-2: Edb ve Tarih ağırlıklı bir puandır. Zaten öğrenci aldığı bölümlere bakıldığında aynı bölümlerin ismi öne çıkıyor, Türk Dili ve Edebiyatı ve Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Tarih ve Tarih Öğretmenliği vb.

Önümüzde yaklaşık olarak kullanabileceğimiz net iki aylık bir süre var. İki ay içerisinde düzenli ve mantıklı bir çalışma ile YGS’de bıraktıklarımızı telafi edebiliriz.

YGS’nin LYS puanlarına etkisini merak eden arkadaşlar 2 Kasım 2010 tarihle yazıma bakabilirler.

Sağlık, mutluluk ve başarı üçgeninde kalın…
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 24 Ağustos 2012 Öğretmene Performans Sınavı Bir Cinayettir
  • 21 Aralık 2011 Başarının Önündeki En Büyük Engel
  • 4 Kasım 2011 YGS-LYS Hazırlanmaya Devam Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler-2
  • 25 Ekim 2011 Allah PKK'yı Van'da 7.2 İle Vurmuş
  • 4 Ekim 2011 YGS-LYS Hazırlanmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler-1
  • 17 Eylül 2011 Hangi Bölüm Kötü-Hangi Bölüm İyi?
  • 5 Haziran 2011 Felsefe Grubu Öğretmenlerinin Tercih Mağduriyeti
  • 19 Mayıs 2011 YGS Kalkıyor Bizi Neler Bekliyor?
  • 4 Mayıs 2011 SEHVEN (YGS) Dizisinin Yeni Fragmanları
  • 13 Nisan 2011 LYS'de Kim Hangi Derse Ağırlık Vermeli
  • 3 Nisan 2011 YGS Enkazında Kalanlar Sesim Geliyor Mu?
  • 3 Mart 2011 YGS’YE 1 AY KALDI NE YAPMALIYIM
  • 29 Ocak 2011 YGS’ye Hazırlananlar Tatilde Ne Yapmalı ?
  • 29 Aralık 2010 ANTALYA’DA SORULAR DAHA MI ZOR SORULUYOR?
  • 9 Aralık 2010 Sınavlara Hazırlanan Öğrencilerde Dikkat Problemi
  • 21 Kasım 2010 YGS-LYS’Yİ KURBAN ETMEK CAİZ DEĞİLDİR
  • 2 Kasım 2010 YGS YÜZDE KAÇ ETKİLİYOR?
  • 20 Ekim 2010 İYİ-USLU ÇOCUK ENGELİ
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  19010 µs