Piyasalar

10 Ekim 2015, Cumartesi tsi
°C
REKLAM

En Sıcak Konular

Adar İsmail YİĞİT
Kartopu
Adar İsmail YİĞİT
2 Kasım 2010

YGS YÜZDE KAÇ ETKİLİYOR?Eğitim sisteminin tabanı oturmadan tavanda yapılan değişiklikler hep havada asılı kalmıştır. Atık bu duruma alıştık, hatta sınav sisteminin değiştiği günün bir sonraki günü yeni değişen sistemin ne zaman değişeceğini konuşmaya başlarız. Çünkü yine tavan arasında hazırlanan bir tasarı olduğunu biliriz. Biliriz “Meram Fen Lisesi” ile “Cizre Fen Lisesi” nin aynı şey olmadığını ve her ne kadar harita araziyi gösteriyor olsa da arazinin kendisi olmadığını. Daha önce de yapıldı; ama tutmadı mesela 1998’e kadar uygulanan iki aşamalı ÖSS-ÖYS yerine 99’da tek aşamalı sistem ve 100’lük puan sistemi uygulandı. Bu sistemin sınavda sorulan ders ve konuların kapsamının dar olmasından dolayı ortaöğretimde birçok dersin es geçilmesine, öğrencilerin okulu boşlamasına neden oldu.

2006’da soru sayısı konuların kapsamı biraz genişletildi ve bazı derslerden yeniden soru gelmeye başladı; ama hala yetersizdi. 2010’da yine iki aşamalı; fakat bu seferki ismi YGS-LYS olan daha geniş kapsamlı ve daha çok öğrencinin kişisel başarısını ön plana çıkaran bir sisteme geçildi. Şimdi sınavın birinci aşaması yani YGS bizim neyimiz olur biraz tanıyalım.

2009-2010 yılı, sınavla ilgilenen herkes açısından sınavı tanımakla geçti. Söylendi anlatıldı kimi tutturdu kimi yanıldı ve nihayet sınav bittiğinde birçok soru cevabını bulmuştu.

YGS puanları ne kadar etkiledi?
MF-1 puan türünde YGS netlerinin toplam katkı oranı: %33.8
MF-2 puan türünde YGS netlerinin toplam katkı oranı: %34.4
MF-3 puan türünde YGS netlerinin toplam katkı oranı: %34.4
MF-4 puan türünde YGS netlerinin toplam katkı oranı: %34.2

MF-1 puanının Matematik, MF-2,MF-3 ve MF-4 puanları daha çok Fen Bilimleri ağırlıklı olduğunu hatırlayalım. Buna göre; sayısal çıkışlı ya da LYS-1 ve LYS-2 testlerine giren öğrencilerin Fen Bilimlerine oranla Matematik testi biraz daha zorlandıklarını görüyoruz fakat bu çok belirgin bir değil.

TM-1 puan türünde YGS netlerinin toplam katkı oranı: %31.2
TM-2 puan türünde YGS netlerinin toplam katkı oranı: %31.2
TM-3 puan türünde YGS netlerinin toplam katkı oranı: %31.4

TM puan türlerinde dağılımın daha eşit fakat katkının daha az olmasının sebebi LYS-1 ve LYS-3 testlerine katılan öğrencilerin YGS’de Fen Bilimleri Testinde fazla başarılı olamamalarıdır. Ayrıca Matematik ortalaması da düşüktür.

TS-1 puan türünde YGS netlerinin toplam katkı oranı: %27.2
TS-2 puan türünde YGS netlerinin toplam katkı oranı: %28.4

TS-1 puanı Matematik testinden TS-2’ye göre daha fazla etkilenir. Bu durum az da olsa arada ki 1 puanlık farkın sebebidir. Yine katkı oranındaki düşmenin sebebi, Fen Bilimleri ve Matematik testlerindeki başarının çok düşük olmasıdır. TS puanlarıyla tercih yapacak öğrencilerin çok küçük bir bölümü fen sorularını cevaplıyor.  (Genel olarak da Biyoloji soruları cevaplanıyor)

Tekrar söylemek gerekirse, testlerin cevaplanma oranı, aynı gruplarda sınava giren öğrencilerin başarı seviyeleri ve sınavın zorluk derecesi bu oranları değiştirebiliyor. Örnek, 2011’de TS-2  puanına YGS’nin katkısı %28,4 olacak gibi kesin bir ifade kullanmak yanlış olur. ÖSYM’nin uzun yol puan hesaplama formülünde YGS+LYS netleri yeniden birlikte hesaplandığı için oranlar değişebiliyor.

YGS’de baraj uygulanır mı?

YGS bir geçiş sınavıdır. Bu sınavda iki tür baraj puanı uygulanır. Birinci baraj puanı 140, ikinci baraj puanı da 180’dir. 140 barajını aşan öğrenciler, 2 yıllık (Yüksek Okullar) önlisans ile açıköğretim 2 ve 4 yıllık bölümlerini tercih edebilir, 180 barajını aşan öğrenciler ise LYS’lere katılma hakkı ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan 4 yıllık yükseköğretim programlarını tercih etmenin yanı sıra özel yetenek sınavlarına katılma hakkını da elde ederler.

Yukarıdaki verilere dayanarak şunu net olarak söyleyebilirim: MF puanlarıyla tercih yapacak öğrencilerin YGS’ye diğerlerine oranla daha fazla çalışmaları gerekir. Bu cümleden şöyle bir yorum çıkmasın sakın, diğerleri çalışmasın gibi bir şey söylemiyorum. Her ne kadar YGS bir geçiş sınavı olsa da puanlara katkısı yadsınamaz. TS puanlarıyla tercih yapan öğrenciler LYS’de farkı kapatabiliyor fakat MF puanlarında farkı kapatmak daha pahalıya mal oluyor. Örnek 2010 verilerine göre, YGS-4 puanı 361 olan bir öğrenci TS-2 puan türünde 461 puan alarak Türkçe Öğretmenliğine yerleşti. Öğrencilerin asıl hedefi LYS olmalı; ama YGS’ye de gereken önemi vermeleri gerekir.

Son olarak Sait GÜRSOY hocamızın başlığına biraz değinmek istiyorum. Aktif olarak bu işin içinde olan insanlar daha iyi bilirler. YGS bu sistemde bir kargaşa yaratmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Hocam, haddim değil ama; “YGS Şubat Ya Da Martta Yapılmalı” yerine “YGS kökten kaldırılmalı” deseydiniz sanırım daha iyi olurdu.

Sağlık mutluluk ve başarı üçgeninde kalın…

NOT: YGS ile ilgili oranlar Uğur Dershaneleri Rehberlik Servisinden alınmıştır
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 24 Ağustos 2012 Öğretmene Performans Sınavı Bir Cinayettir
  • 21 Aralık 2011 Başarının Önündeki En Büyük Engel
  • 4 Kasım 2011 YGS-LYS Hazırlanmaya Devam Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler-2
  • 25 Ekim 2011 Allah PKK'yı Van'da 7.2 İle Vurmuş
  • 4 Ekim 2011 YGS-LYS Hazırlanmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler-1
  • 17 Eylül 2011 Hangi Bölüm Kötü-Hangi Bölüm İyi?
  • 5 Haziran 2011 Felsefe Grubu Öğretmenlerinin Tercih Mağduriyeti
  • 19 Mayıs 2011 YGS Kalkıyor Bizi Neler Bekliyor?
  • 4 Mayıs 2011 SEHVEN (YGS) Dizisinin Yeni Fragmanları
  • 13 Nisan 2011 LYS'de Kim Hangi Derse Ağırlık Vermeli
  • 3 Nisan 2011 YGS Enkazında Kalanlar Sesim Geliyor Mu?
  • 3 Mart 2011 YGS’YE 1 AY KALDI NE YAPMALIYIM
  • 29 Ocak 2011 YGS’ye Hazırlananlar Tatilde Ne Yapmalı ?
  • 29 Aralık 2010 ANTALYA’DA SORULAR DAHA MI ZOR SORULUYOR?
  • 9 Aralık 2010 Sınavlara Hazırlanan Öğrencilerde Dikkat Problemi
  • 21 Kasım 2010 YGS-LYS’Yİ KURBAN ETMEK CAİZ DEĞİLDİR
  • 2 Kasım 2010 YGS YÜZDE KAÇ ETKİLİYOR?
  • 20 Ekim 2010 İYİ-USLU ÇOCUK ENGELİ
  Aramak İçin Yaz ve Tıkla

  En Çok Okunan Haberler

  .................. AÖL


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır. İçeriğin doğruluğu için her türlü özen gösterilmekle birlikte; olası hatalardan site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz. İletişim: egitimekrani@gmail.com Yandex.Metrica
  18580 µs